TECHNOLOGIE DOMOWEJ RETENCJI - SYSTEM ZAGOSPODAROWANIA WODY DESZCZOWEJ ZA DARMO

Technologie domowej retencji - system zagospodarowania wody deszczowej za darmo
 

Do 19 sierpnia trwa nabór wniosków w programie "Technologie Domowej Retencji". Montaż instalacji przewidziany jest pomiędzy lutym a sierpniem 2023 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oferuje innowacyjny system do zagospodarowania wody deszczowej wraz z montażem. Instalacja miałaby zarówno retencjonować oraz oczyszczać deszczówkę. W dobie kłopotów z suszą oraz rosnących rachunków popularność zyskują systemy odzyskiwania deszczówki oraz wody szarej. Nowoczesny system retencjonowania pozwoli na ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem wody wodociągowej, odbiorem ścieków, ale także podatkiem od deszczu

Program daje możliwość uzyskania takiego systemu całkowicie za darmo w drodze konkursu. Głos w tej sprawie zabrał dyrektor NCBR dr Remigiusz Kopoczek, wskazując na szereg benefitów:

"Zamontowanie w udostępnionym budynku nowatorskiego systemu retencjonowania wód opadowych pozwoli na radykalne zmniejszenie opłat za wodę wodociągową oraz za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Poza zastosowaniami domowymi, taką wodę można spożytkować także do utrzymania zieleni. A podczas upałów, które latem stają się coraz bardziej uciążliwe, magazynowana deszczówka pomoże zwiększyć wilgotność powietrza, przyczyniając się zarazem do lepszego samopoczucia domowników."

Przedsięwzięcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trwa już od sierpnia 2021 r. W tym czasie zostały opracowane systemy zagospodarowania deszczówki. Dzięki nim woda jest uzdatniana i nadaje się nie tylko do mycia, ale również do picia. W tym roku podjęto decyzję o przetestowaniu systemów w praktyce. Instalacje będą zamontowane w gospodarstwach zgłoszonych do udziału w programie. Co istotniejsze po zakończeniu testów, nadal będzie możliwe ich użytkowanie.

Urządzenia trafią jedynie do dwóch wybranych w drodze konkursu domów. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zgłoszenia swojego udziału. Po zakończeniu testów sukcesem należy się spodziewać, iż system będzie można kupić na rynku. Więcej informacji oraz wzory dokumentów znajdują się tutaj

Warunki uczestnictwa w programie

Beneficjentami programu są osoby fizyczne - właściciele domów jednorodzinnych.

  • Dom musi znajdować się w Gdańsku, Krakowie bądź Wrocławiu. Zgłaszać się mogą także zainteresowani, mieszkający w promieniu 100 km od wymienionych miast. 
  • Liczba mieszkańców: od 2 do 10 osób.
  • Powierzchnia dachu: od 120 do 300 m2.
  • Wymagany ogród lub teren zielony o powierzchni minimum 200 m2.
W naszej ofercie także znajdują się systemy zagospodarowania wody deszczowej oraz wody szarej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z szeroką gamą produktów.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz