WYKORZYSTANIE DESZCZÓWKI

Wodę deszczową możemy zbierać z dachów budynków oraz z utwardzonych powierzchni terenu, takich jak tarasy, parkingi, ulice i drogi. Woda deszczowa kierowana jest do urządzeń filtrujących celem oddzielenia zanieczyszczeń mechanicznych, a następnie rurami dostarczana jest do zbiorników.

Wykorzystanie wody deszczowej w ogrodzie

Zaletą wykorzystania wody deszczowej jest jej wpływ na rośliny ogrodowe i doniczkowe. Woda deszczowa jako roztwór słabych kwasów ma niskie pH - dzięki czemu świetnie nadaje się podlewania wszystkich roślin, również tych kwasolubnych. Dodatkowo jest ona bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdziemy w wodzie z wodociągu. Te szkodliwe związki to między innymi chlor i fluor, które dodawane są do wody wodociągowej po to aby zabijać chorobotwórcze bakterie, a mogą powodować uszkodzenia roślin i sprawiają, ze woda taka jest słabiej dla nich przyswajalna. Ponadto woda deszczowa jest darmowa i dzięki niej rośliny doskonale się rozwijają. Zaletą gromadzenia wody w zbiorniku retencyjnym jest również jej późniejsze wykorzystanie w trakcie trwania suszy, zwłaszcza gdy przypada ona na czas wegetacji roślin.

Wykorzystanie wody deszczowej w domu

Deszczówka do praniaSystemy zagospodarowania wody deszczowej dają nam możliwość podłączenia ich do istniejącej już instalacji wodociągowej w budynku, a w przypadku deficytu wody deszczowej będzie ona uzupełniana woda wodociągową. Dzięki czemu możemy wykorzystać wodę opadową do spłukiwania toalet lub prania. Woda deszczowa jest wodą miękką co ma pozytywny wpływ na jakość prania oraz żywotność urządzenia (nie osadza się kamień tak jak w przypadku wody wodociągowej). Przy zastosowaniu wody deszczowej zużywamy mniej detergentów co za sobą niesie podwójne korzyści, ponieważ redukuje koszty oraz wprowadzamy do środowiska mniej substancji chemicznych. Zbiorniki retencyjne wraz z wykorzystaniem wody deszczowej znajda również zastosowanie na większą skalę np. budynki deweloperskie, hale techniczne. Wodę deszczową można przeznaczyć na cele porządkowe takie jak sprzątanie klatek schodowych, mycie podłóg przestrzeni technicznych itp. W obawie przed dostaniem się zanieczyszczeń do instalacji wodociągowej możemy zastosować filtry mechaniczne, które zatrzymają takie zanieczyszczenia jak piasek czy liście oraz filtry węglowe, które zdecydowanie poprawią jakość wody deszczowej. Należy zwrócić uwagę, że wodę deszczową nie można wykorzystać do celów higienicznych. W skład wody opadowej wchodzą mikroorganizmy, które wykluczają stosowanie tej wody do spożycia. Natomiast jest możliwość oczyszczenia wody stosując lampy UV.

Wykorzystanie deszczówki  w przemyśle

Ogromną zaletą retencji jest wykorzystywanie wody deszczowej w zakładach zużywających ponadprzeciętne ilości wody. Takim miejscem jest np. myjnia samochodowa. Charakteryzuje się dużą powierzchnią zlewni dzięki czemu spora ilość wody zostanie zatrzymana w zbiorniku. Z pewności znacznie obniży to koszty zużycia wody. Innymi przykładami jest wykorzystanie deszczówki do celów chłodniczych, w procesach technologicznych oraz w celach zabezpieczenia na wodę do produkcji. Wodę deszczową oczywiście do każdego z wyżej wymienionych celów należy odpowiednio podczyścić przed wprowadzenie do produkcji.

Warto zauważyć, że system gromadzenia i zagospodarowania wody deszczowej niesie za sobą korzyści ekologiczne oraz finansowe, ponieważ zmniejsza to wysokość rachunków zarówno za dostarczenie wody wodociągowej jak i odprowadzenie ścieków do kanalizacji. Dodatkowo woda zgromadzona w zbiorniku jest zabezpieczeniem na wypadek awarii oczyszczalni lub sieci wodociągowej.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz