ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ, A REGULACJE PRAWNE 2021

Zbiornik na deszczówkę, a prawo wodne i budowlane 2021

Retencja wód opadowych i ich wykorzystywanie na własny użytek to obecnie bardzo popularne działania. Nic dziwnego, skoro przynoszą skutki nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim pozwalają oszczędzać kurczące się zasoby wodne. Wartym uwagi jest również to, że zbiorniki na deszczówkę pozwalają redukować wysokość podatku od deszczu. Więcej na ten temat przeczytacie Państwo w poradniku. Coraz częściej możemy korzystać z dofinansowań oferowanych przez gminy, czy z programu rządowego Moja Woda. Poniżej znajdą Państwo informacje jak zamontować zbiornik na deszczówkę zgodnie z prawem.


Zbiornik na deszczówkę Bolt

Prawo budowlane

W Polsce wciąż brakuje jednoznacznych przepisów prawnych dotyczących systemów gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej. Zgodnie z prawem budowlanym możliwe są dwie drogi: zgłoszenie lub pozwolenie. Zgłoszenie jest oczywiście prostsze i korzystniejsze ekonomicznie, a w prawie budowlanym znajdziemy listę przypadków w których obowiązuje takie rozwiązanie. Niestety nie znajdują się na niej zbiorniki na wodę, inne niż oczko wodne. Sugeruje to, iż zbiorniki na deszczówkę mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę.

Ze względu na tę lukę i niejednoznaczność przepisów, każdą inwestycję warto skonsultować z najbliższym Starostwem Powiatowym. Przemawiają za tym różnorodne decyzje Sądów rozstrzygających kwestię budowy i instalacji zbiorników na deszczówkę. Dobrym tego przykładem jest sytuacja z 2017 roku, kiedy Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, iż do zbiornika na wodę opadową potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. A już dwa lata później, w 2019 roku we Wrocławiu uznano, że w przypadku zbiorników na deszczówkę o pojemności do 10 m3, ze względu na podobieństwo do bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe (szambo), wystarczy samo zgłoszenie budowlane. Jak widać, decyzje mogą być rozstrzygane lokalnie i korzystnie dla nas.


Zbiornik na deszczówkę Octagon

Chcąc retencjonować wodę opadową pod uwagę należy wziąć także moment w którym powstaje na naszej działce zbiornik na deszczówkę. Jeżeli ma to miejsce podczas budowy domu, zbiornik na deszczówkę nie wymaga osobnego pozwolenia. Wystarczy samo zgłoszenie. Inna sytuacja ma miejsce w wypadku, gdy zbiornik na deszczówkę ma pojawić się na już zabudowanej posesji. Wtedy konieczne jest uzyskanie informacji w jakim trybie (zgłoszenie lub pozwolenie na budowę) powinniśmy zgłosić zbiornik na deszczówkę w starostwie lub nadzorze budowlanym.

Problem z niejednoznacznością regulacji prawnych dotyczących zbiorników na deszczówkę był już wielokrotnie sygnalizowany.  Sam Minister Klimatu i Środowiska zasygnalizował iż „z uwagi na kluczową rolę ww. obiektów w zakresie wspierania tzw. małej retencji, w tym rozwoju przydomowych instalacji na wody opadowe, podjęta została decyzja o doprecyzowaniu aktualnego stanu prawnego”. W obecnie procedowanym projekcie jest propozycja zmian prawa budowlanego wyłączająca zbiorniki bezodpływowe na wody opadowe lub roztopowe o pojemności do 10m3 z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Podsumowując - uwzględniając niejasność przepisów prawnych i różnorakość decyzji Sądów Administracyjnych (sprawy zbiorników na wodę opadową były rozstrzygane zarówno z nakazem, jak i zwolnieniem z uzyskania pozwolenia na budowę) zalecane jest każdorazowe skonsultowanie inwestycji jaką są zbiorniki na deszczówkę z najbliższym Urzędem Miasta lub Starostwem Powiatowym i dostosowanie się do uzyskanych tam zaleceń.

Prawo wodne

Zagadnienie wody opadowej (traktowanej wcześniej jako ścieki) w regulacjach prawnych zmieniło się wraz z Ustawą Prawo Wodne 20 lipca 2017 r. (Dz. U. 2017 poz. 1566). Obecnie poprzez wody opadowe lub roztopowe rozumie się wody będące skutkiem opadów atmosferycznych.

Dla jasności sytuacji, zbiorniki na deszczówkę warto rozdzielić na naziemne i podziemne. W przypadku tych pierwszych postępowanie jest proste. Ich instalacja nie wymaga zarówno prac budowlanych, jak i pozwolenia wodnoprawnego. W przypadku prawa wodnego, podobnie jak z prawem budowlanym - możliwe są dwie drogi postępowania, tj. zgłoszenie i pozwolenie wodnoprawne. Regulacje prawa wodnego również nie określają jednoznacznie, czy w przypadku zbiornika na deszczówkę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne.

Z powodu często pojawiających się wątpliwości co do jednoznaczności przepisów prawa wodnego, warto kontaktować się z Zarządem Zlewni znajdującym się najbliżej docelowego miejsca inwestycji.



Zbiornik dekoracyjny na deszczówkę BariqueZbiornik dekoracyjny na deszczówkę HelenaZbiornik dekoracyjny Maurano

Na 2023 r. planowana jest aktualizacja przepisów prawa budowlanego. Według nowych ustaleń budowa zbiorników na deszczówkę o pojemności od 5m3 do 15m3 będzie wymagała jedynie zgłoszenia. 
Jest to bardzo dobra informacja dla inwestorów, gdyż zakup i montaż zbiornika stanie się istotnie mniej skomplikowany. Z pewnością wpłynie to na zwiększone zainteresowania zbiornikami na deszczówkę. Szerzej na ten temat można przeczytać w artykule


Powiązane produkty

System ogrodowy Standard ze zbiornikiem Neo

  • System wykorzystania deszczówki NEO 
  • Pompy zatapialne Top Multi Tech II 
  • Pojemności zbiorników od 1500l do 10.000l
star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 
Cena
8 472,10 zł Cena podstawowa 8 918,00 zł
6 887,89 zł netto
Najniższa cena: 8 367,60 zł +1%

System zbierania deszczówki Drop Water Rain

  • Pojemność od 2000l do 5000l
  • Zbiornik na deszczówkę z pompą automatyczną, filtrem i poborem wody (skrzynka ogrodowa lub pobór w pokrywie)
star star star star star
5 Recenzji 
Cena
3 668,72 zł Cena podstawowa 4 169,00 zł
2 982,70 zł netto
Najniższa cena: 3 668,72 zł 0%

Zestaw domowo-ogrodowy Standard Ecoline II

  • Centrala Aquamatic Domestic C Plus
  • Filtr Maxi - 350 m2 dachu
  • Pojemności zbiornika od 3400 l do 7500 l
  • Wzmocniona konstrukcja ECOLINE II PLUS
star star star star star
1 Recenzji 
Cena
15 065,10 zł Cena podstawowa 15 858,00 zł
12 248,05 zł netto
Najniższa cena: 14 420,05 zł +4%

Zestaw ogrodowy Standard ze zbiornikiem...

  • Kompletny zbiornik na deszczówkę z pompą i filtrem
  • Pompy zatapialne Top Multi Tech 2
  • Pojemność zbiorników od 2600l do 10 000l
star star star star star
1 Recenzji 
Cena
9 219,75 zł Cena podstawowa 9 705,00 zł
7 495,73 zł netto
Najniższa cena: 9 115,25 zł +1%

Zestaw ogrodowy Standard ze zbiornikiem Ecoline II

  • Zestaw na deszczówkę  z automatyczna pompa i filtrem i poborem w pokrywie
  • Wzmocniona konstrukcja zbiornika na deszczówkę Ecoline II 
  • Pojemności od 1700l do 7500l
star star star star star
2 Recenzji 
Cena
6 558,80 zł Cena podstawowa 6 904,00 zł
5 332,36 zł netto
Najniższa cena: 6 081,90 zł +8%

Komentarze (7)

    • Katarzyna
    • 2021-10-04 18:05:49
    Czekam już rok na zmianę w prawie budowlanym. Pragnę zbierać wody opadowe do podlewania ogródka ale ministrowie jakoś nie spieszą się aby zmienić prawo. Po co więc dofinansowanie z WFOŚ i GW jeżeli pozwolenia przewyższają koszty. Dużo się mówi o oszczędzaniu wody a nic w tym kierunku się nie robi.
    • Katarzyna
    • 2021-10-04 18:06:37
    Czekam już rok na zmianę w prawie budowlanym. Pragnę zbierać wody opadowe do podlewania ogródka ale ministrowie jakoś nie spieszą się aby zmienić prawo. Po co więc dofinansowanie z WFOŚ i GW jeżeli pozwolenia przewyższają koszty. Dużo się mówi o oszczędzaniu wody a nic w tym kierunku się nie robi.
    • Adam
    • 2021-10-31 10:57:38
    Jestem w tej samej sytuacji co Katarzyna. W mojej gminie wymagają pozwolenia a w sąsiedniej już nie. Wielka kampania w TV a w Sejmie przez 2 lata nie potrafią przyjąć prostej ustawy. Fakt teraz uchodźcy są garacym tematem o suszy przypomną sobie w przyszłym roku w wakacje.
    • Mateusz
    • 2021-11-18 11:49:10
    Mamy taki beznadziejny rząd gdzie ciężko o drobną zmianę w zakresie zbiorników na deszczówkę w ramach przeciwdziałania skutkom powodzi, a łatwo przeforsować PISany na kolanie nowy ład wprowadzający nowe daniny do PISIORÓW co by utrzymać się przy korycie jeszcze z rok czy dwa lata.
    • Maro
    • 2021-12-29 09:37:21
    Czy są dane na temat ilości złożonych wniosków o dotację z Moja Woda ? oraz ile z tych wniosków zostało pozytywnie rozpatrzonych ?
    • Rysiek
    • 2022-02-03 12:33:24
    Wysoki rangą pracownik Urzędu Wojewódzkiego uważa, że przy takiej inwestycji nie ma potrzeby powiadamiania organu, powołując się, mianowicie art. 29 ust. 4 pkt. 3d "Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, wykonanie robót budowlanych polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji, z wyłączeniem instalacji gazowych" Myślę, że przytoczony art. w 100 % pasuje do zakresu robót budowlanych, polegających na budowie zbiornika. Powodzenia
    • Rafał
    • 2022-06-23 09:24:59
    Rysiek, zbiornik to nie instalacja. Instalacją są przewody.

Nowy komentarz