ZŁAP DESZCZ 2020 - WROCŁAW

Biuro Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia przygotowały drugą edycję projektu "Złap deszcz 2020”. Wcześniejsza edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a beneficjenci szybko wykorzystali dostępny budżet. W tym roku miasto postanowiło zwiększyć dwukrotnie dostępne środki i wznowić edycję, "bo widzimy, że zainteresowanie mieszkańców i ich proekologiczna postawa są na bardzo wysokim poziomie. Zapraszam wrocławian do składania wniosków w nowej edycji programu" – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Program pomaga zachęcić mieszańców do efektywnego wykorzystania deszczówki, do podlewania ogrodów deszczówką, poprzez instalacje zbiorników na deszczówkę co jednocześnie ogranicza zużycie wody pitnej.

Zainteresowanie przerosło oczekiwania wszystkich - Złap deszcz 2020 będzie hitem!

Pierwsza, pilotażowa edycja programu „Złap deszcz”, organizowana w sierpniu 2019 r., okazała się dużym sukcesem. Zainteresowanie było tak duże, że po kilku dniach jego trwania zdecydowano o zwiększeniu puli środków z początkowych 80 do 250 tysięcy złotych. Dzięki temu zostało zrealizowanych blisko 100 wniosków. Średnia wartość dotacji wyniosła 2990 złotych. - pisze portal wrocław.pl. W poprzedniej edycji w ciągu trzech tygodni złożono aż 143 wnioski o łącznej wartości 600 tysięcy złotych. "Dlatego w tym roku od razu zwiększamy pulę programu. Dodatkowo stworzyliśmy specjalny poradnik dla mieszkańców, który pozwoli samodzielnie wykonać instalację do łapania deszczówki, czyli Katalog Dobrych Praktyk" – wyjaśniła Małgorzata Brykarz, dyrektor Biura Wody i Energii Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Najczęściej wybieraną instalacją do zatrzymywania deszczu okazały się pojemniki naziemne i podziemne - w sumie 89 realizacji w 2019 r. Powstało również kilka studni chłonnych oraz ogrodów deszczowych. Zagospodarowanie wody deszczowej znacznie odciąża kanalizację. Wykorzystanie jej do podlewania roślin i spłukiwania miski ustępowej przyczynia się do oszczędności na poziomie do 50% wody pitnej, dodatkowo takie działania zmniejszają ryzyko podtopień i łagodzą skutki suszy.

Warto zatrzymać wodę deszczową

Polska ma bardzo małe zasoby wody pitnej, większe ma Hiszpania. W ostatnich latach na własne oczy widzimy zmiany klimatu, susze, bezśnieżne zimy sucha jesień czego powodem jest wzrost temperatury i intensywne parowanie. Wykorzystanie wody deszczowej niesie ze sobą walory ekonomiczne, np. oszczędność pitnej. Jednak największą zaletą jej zagospodarowania jest przyczynianie się do poprawy stanu środowiska. Dlatego należy w jak największym stopniu retencjonować wodę opadową.

Deszczówka to nieodpłatne źródło wody, dzięki któremu możemy żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie. Zachowując naturalny obieg wody w przyrodzie, wpływamy pozytywnie na mikroklimat i bioróżnorodność. 

Zalety zagospodarowania wody deszczowej:

  • nawadnia grunt zamiast niewykorzystana trafiać do kanalizacji, co pozwala na równoczesne odciążanie obiektów podziemnej infrastruktury technicznej,
  • nawadnia rośliny, wpływając tym samym na poprawę mikroklimatu i oczyszczanie spływów wód opadowych i roztopowych,
  • lokalna retencja wpływa na koszty obsługi tradycyjnego systemu kanalizacji i oczyszczalni ścieków,
  • zebrana woda może być wykorzystana np. do nawodnienia zieleni miejskiej oraz przydomowego ogródka.

Powiązane produkty

Zestaw domowo-ogrodowy Standard Blueline II

  • System zagospodarowania deszczówki dla domu i ogrodu
  • Obsługuje WC, pisuary, pralki i pobory ogrodowe
  • Pojemności od 5200l do 10000l i centrale Domestic C-plus
star star star star star
1 Recenzji 
Cena
17 926,50 zł Cena podstawowa 18 870,00 zł
14 574,39 zł netto
Najniższa cena: 16 983,00 zł +6%

Zestaw ogrodowy Standard ze zbiornikiem Ecoline II

  • Zestaw na deszczówkę  z automatyczna pompa i filtrem i poborem w pokrywie
  • Wzmocniona konstrukcja zbiornika na deszczówkę Ecoline II 
  • Pojemności od 1700l do 7500l
star star star star star
2 Recenzji 
Cena
6 081,90 zł Cena podstawowa 6 402,00 zł
4 944,63 zł netto
Najniższa cena: 5 761,80 zł +6%

Komentarze (1)

    • Maciej
    • 2020-05-12 14:01:05
    Świetna sprawa

Nowy komentarz