CENTRALE DESZCZOWE – ZARZĄDZANIE WODĄ DESZCZOWĄ

CENTRALE DESZCZOWE – ZARZĄDZANIE WODĄ DESZCZOWĄ

 

Montuje się je w miejscach, gdzie woda deszczowa lub szara wykorzystywana jest do spłukiwania toalet, prania oraz mycia i sprzątania. Do tych przyborów powinny zostać doprowadzone przewody prowadzące przez centralę (tzw. Instalacja dualna). Centrala jest urządzeniem w pełni zautomatyzowanym zbudowanym m.in. z pompy, podręcznego zbiornika na wodę miejską oraz z automatyki, która pozwala na nieprzerwaną pracę, nawet w przypadku braku wody deszczowej w zbiorniku.

 Centrale deszczowe są kompletnymi urządzeniami sterującymi zagospodarowaniem wody deszczowej w budynkach.

Centrala posiada dopływ wody wodociągowej i deszczowej oraz zbiornik podręczny. W przypadku braku wody w zbiorniku na deszczówkę centrala steruje zaworem trój-drogowym w ten sposób, że zbiornik podręczny napełniany jest z sieci wodociągowej. Jeżeli woda w zbiorniku się pojawia to ona jest wykorzystywana w pierwszej kolejności. Cały system powinien być wyposażony w system przeciwko stagnacji wody, który w razie braku poboru wymienia wodę w zbiorniku podręcznym, tak żeby woda dostarczana do przyborów była zawsze świeża. Zagospodarowanie wody przy wykorzystaniu centrali deszczowej gwarantuje komfort użytkowania. Centrale deszczowe korzystają głównie z pomp samozasysających zabezpieczonych przed sucho-biegiem. Centralę deszczową najlepiej zamontować jest w kotłowni, garażu lub pomieszczeniu technicznym. Urządzenie może być postawione na podłodze lub zamontowane na ścianie. Dobrej jakości centrale są dobrze wytłumione, a odgłosy przez nie wydawane porównać można do uruchomionego komputera stacjonarnego. 

Rozwiązania te stale zyskują na popularności, w związku z czym coraz częściej spotyka się z zagospodarowaniem wody deszczowej zarówno w domach jednorodzinnych, większych budynkach mieszkaniowych jak i dużych obiektach użyteczności publicznej.

Centrale deszczowe domowe

Centrale domowe są zdecydowanie mniejszymi rozwiązaniami. Pompy charakteryzują się najczęściej ciśnieniem pracy około 3,4 - 4,8 bar (co przekłada się na wysokość podnoszenia wody dochodzącą nawet do 25 m) i wydajnością od 4,2 do 7,8 m3/h. Zbiornik podręczny posiada pojemność około 20 l. W przypadku niedużej odległości centrali od zbiornika (do 12 m) najczęściej wymagana jest jedynie pompa zasysająca. Centrala może pracować w trybie ręcznym bądź automatycznym. W trybie automatycznym ustawiony jest priorytet korzystania z wody deszczowej jak tylko w zbiorniku będzie odpowiedni jej poziom. W momencie braku wody deszczowej wysyłany jest sygnał do centrali, żeby przestawić pobór na wodę wodociągową. 

Centrala deszczowa Instalacja


Centrale deszczowe do budynków użyteczności publicznej oraz na cele przemysłowe

Zasada działania central przemysłowych jest taka sama jak domowych, różnią się głównie budową, wielkością, wydajnością i wysokością podnoszenia: pojedyncze urządzenie może mieć wydajność nawet do 25 m3/h i wysokość podnoszenia do 60 m. W przypadku takich rozwiązań najczęściej stosuje się dwie pompy pracujące naprzemiennie. W przypadku największych rozbiorów wody dwie pompy pracują na raz. Może też zdarzyć się, że wymagana będzie pompa wspomagająca umieszczana w zbiorniku. Centrale przemysłowe mają bardziej skomplikowany system sterujący ich pracą.

Centrale do budynków użyteczności publicznej oraz na cele przemysłowe 

Do doboru odpowiedniej centrali deszczowej niezbędne jest wyliczenie przewidywanego zużycia wody w budynku (na co wpływa ilość użytkowników, ilość wc, pisuarów, pralek, powierzchnia do mycia oraz powierzchnia ogrodu). Niezbędne jest również obliczenie różnicy wysokości geometrycznej między centralą, a zbiornikiem oraz między centralą, a najwyżej ułożonym punktem w instalacji.

 

Oferta central deszczowych

Powiązane produkty

Centrala deszczowa Aquamatic Domestic C Plus

  • Przeznaczona do domów jedno i dwu rodzinnych
  • Możliwość rozbudowy o pompę wspomagającą
  • Wydajność 4,8 m3/h, podnoszenie H=52 m
star star star star star
2 Recenzji 
Cena
7 537,30 zł Cena podstawowa 7 934,00 zł
6 127,89 zł netto
Najniższa cena: 7,54 zł +99 864%

Komentarze (2)

    • Kuba Piś
    • 2020-08-27 21:18:15
    Czy z programu Moja Woda można otrzymać dofinansowanie takiego sprzętu?
    • Maciej
    • 2020-08-28 10:49:09
    Taj jak najbardziej urządzenie podlega refundacji z programu "Moja Woda". Podlega ono pod : "elementy do wykorzystania zatrzymanej wody deszczowej, czyli pompy, centrale deszczowe, punkty poboru wody, skrzynki ogrodowe, węże ogrodowe itp,pozwalających na zagospodarowanie deszczówki na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem."

Nowy komentarz