PRZECHOWYWANIE WODY PITNEJ

Magazynowanie wody pitnej

Podstawowym czynnikiem warunkującym przetrwanie bytu ludzkiego jest woda. Woda jak każdy produkt spożywczy, posiada termin przydatności. Dlatego tak ważne jest jej właściwe przechowywanie, na które wpływa szereg wytycznych.   
  Zbiornik na wodę pitną Ecoline
  1. Lokalizacja.
    Należy dobrze zaplanować miejsce, w którym będzie przechowywana woda nadająca się do spożycia. Ważne aby było to miejsce, w którym brak jest dostępu do światła słonecznego oraz aby panował tam umiarkowany chłód.

  2. Materiał.
    Zbiorniki na ciecze spożywcze z oferty naszego sklepu  wykonane są z polietylenu, odporne na temperatury z przedziału -20 C do + 80 C. Zbiorniki nie ulegają procesom korozji czy utleniania, co doskonale wpływa na ich szczelność. Są także lekkie, łatwe w transporcie, a ich instalacja jest bardzo prosta i ekonomiczna. Ponadto plastik z którego są wykonane podlega w 100% recyklingowi. Pojemniki powinny być szczelnie zamknięte, tak aby nie stwarzać niepotrzebnie niebezpieczeństwa dostania się do środka wszelkich zanieczyszczeń.

  3. Konserwacja.
    Niestety brak jest jednoznacznych informacji w temacie dopuszczalnej długości magazynowania wody pitnej.  Najlepiej oprzeć się na zdrowym rozsądku. Niektóre źródła podają, iż woda ma być wymienienia najpóżniej co rok, niektóre, że co pół roku, inne jeszcze rzadziej. Jedno jest pewne - zbyt długie przechowywanie, może przyczynić się do jej niezdatności do picia.

  4. Bezpieczeństwo stosowania przede wszystkim.
    Używając wody pitnej z zapasu w miarę możliwości warto ją przegotować przed uprzednim spożyciem. Można również zdezynfekować taką ciecz za pomocą tabletki do uzdatniania wody, która skutecznie oczyściłaby ją z potencjalnych bakterii. 
          
  5. Alternatywne zastosowanie.
    Co stanie się, gdy upłynie np. rok, a wodę wciąż mamy w zbiorniku? Podlejmy nią ogród, umyjmy nią podłogi lub samochód, wykorzystajmy do prania.
Zbiornik na wodę pitną Swimer
Ważne jest aby opracować swój własny system przechowywania wody pitnej. Możemy zaopatrzyć się w elektroniczny system pomiarowy, ukazujący zużycie cieczy, by stale kontrolować jej stan. Innym pomysłem byłoby ręczne zaznaczanie markerem stopnia jej zużycia. Należy również pamiętać, by pobierać wodę przy pomocy różnorakich punktów czerpalnych, w tym kraników, by unikać bezpośredniego kontaktu z wodą, co przyczyniłoby się do przyspieszenia procesów psucia się cieczy spożywczej poprzez obecność drobnoustrojów. Pamiętajmy, iż woda jest  źródłem naszego życia. Dbajmy o nią, nie marnujemy jej i korzystajmy z niej rozsądnie!

Zbiornik na wodę pitną Slim Line Swimer

W ofercie sklepu zbiorniki występują w wersji naziemnej, podziemnej i dekoracyjnej. Warto również zwrócić uwagę na kwestie prawne, które są wymagane przy montażu zbiornika na wodę opadową. Według najnowszych ustaleń, które mają wejść w życie wkrótce (najpewniej w 2023 r.), zbiorniki do 15 m
3 wymagać będą jedynie zgłoszenia. Przepisy mają zostać ujednolicone w kwestii różnych typów zbiorników. Znacznie ułatwi to inwestorom podjęcie decyzji o instalowaniu systemów magazynowania wody. Więcej informacji w artykule.

Powiązane produkty

Komentarze (1)

    • Tomasz
    • 2022-05-24 13:21:51
    Czy Państwa zbiorniki są kształtowane z użyciem ftalanów? Jeśli tak, to jakiego typu?

Nowy komentarz