- today
- perm_identity Mateusz
- label NEWS
- favorite 1 likes
- remove_red_eye 20367 views
- comment 32 comments
Upcoming changes in construction law for rainwater
New provisions in the construction law that are supposed to simplify the existing procedure will soon come into force. According to the Ministry of Development, it will be simpler and clearer. The changes are expected to reduce bureaucracy.
Changes in regulations did not omit the issue of rainwater retention. It has been decided to do away with permits for the construction of water tanks. Construction of rainwater tanks with a capacity of 5 m3 to 15 m3 will only need a notification. In addition, paperwork for the construction of ponds on recreational plots has also been reduced. This solution should have been implemented long ago, as building them next to a single-family house has already worked. The construction of swimming pools and ponds up to 50 m2 will be exempted from the formalities.
The amendment to the law will reduce the cost and construction time of rainwater systems. It will streamline the procedure and increase the number of investments undertaken. The increased number of retention systems will reduce drought problems in Poland. Taxes and water fees in the country are successively increasing. Rainwater can be a way to reduce costs. Reusing rainwater makes it possible to reduce the rate of rain tax, sewage collection costs and tap water fees.
We invite you to take a look at the offer of our store. A wide range of products includes underground, above-ground and decorative tanks. Our consultants will help you choose the right solution.
Related products
Big Bounty rain barrel
- Decorative rainwater tank with a capacity of 1100 liters
- Equipped with a 3/4 "tap
- Imitation-reproduction of old wooden barrels
star star star star star
2 Review(s) 
Price
PLN981.47
Regular price
PLN1,090.52
PLN797.94
tax excl
Lowest price: PLN1,090.52 -10%
Blueline II rainwater tank
- Blueline underground rainwater tank
- Monolithic tanks with 25 years guarantee
- Tank volume from 2600 to 10000 l
star star star star star
2 Review(s) 
Price
PLN4,736.70
Regular price
PLN4,986.00
PLN3,850.98
tax excl
Lowest price: PLN4,487.40 +6%
Rainwater tank barrel Burgundy
- Undergutter rainwater barrel
- Tank 500L volume
- Styling for a barrel of dark brown color
star star star star star
3 Review(s) 
Price
PLN1,323.90
Regular price
PLN1,471.00
PLN1,076.34
tax excl
Lowest price: PLN1,323.90 0%
Comments (32)
-
Poproszę o link do projekt ustawy dopuszczającego montaż zbiorników 15m3 na zgłoszenie. Dziękuje
-
Dziękuję za komentarz. W odpowiedzi na prośbę wklejam link do informacji na ten temat: https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy--prawo-budowlane-oraz-niektorych-innych-ustaw3. Cytaty: "Ponadto w celu walki z suszą proponuje się, aby jedynie zgłoszenia wymagała budowa wylotów do cieków naturalnych i budowa zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 m3 i nie większej niż 15 m3. Przy czym budowa takich zbiorników do 5 m3 nie będzie wymagała nawet zgłoszenia."
-
Czy ustawa dopuszczająca montaż zbiorników na wody opadowe do 15m została zrealizowana
-
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem. Według dostępnych informacji projekt ustawy wpłynął do sejmu 01.06.23 r. Pracę nad ustawą można śledzić na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12364751/katalog/12916037#12916037. O dalszych postępach będziemy również informować na naszym blogu. Zapraszamy!
-
Witam mowa jest zbiornikach od 5m3 do 15m3 ze chcą zmienić na zgłoszenie a jak wygląda ze zbiornikami poniżej 5m3 ?
-
Dziękujemy za zapytanie. Przepisy są w tej kwestii niejasne, dlatego też pojawił się projekt ustawy, który by je ujednolicił. Zgodnie z obecnie obowiązującym Prawem Budowlanym na budowę zbiorników na deszczówkę należy uzyskać pozwolenie na budowę. Jednocześnie w przypadku zbiorników bezodpływowych na szambo do 10 000 l wystarczy jedynie zgłoszenie. Logika podpowiada, że konstrukcja tych zbiorników jest przecież podobna, a wręcz w przypadku deszczówki mamy do czynienia z medium wielokrotnie mniej zanieczyszczonym. W praktyce kwestie uzyskania pozwolenia bądź tylko zgłoszenie są rozpatrywane lokalnie i zależne od podejścia starostwa powiatowego, w którym realizowana jest inwestycja. Z reguły kwestia zbiorników na deszczówkę do 10 000 l jest rozpatrywana na korzyść zgłaszającego i wystarczy jedynie zgłoszenie. Według projektu nowej ustawy, zbiorniki do 5 000 l byłyby dodatkowo zwolnione ze wszystkich formalności budowlanych.
-
Projekt ustawy został odrzucony bodajże w lipcu.
-
Panie Łukaszu, bardzo dziękujemy za zaangażowanie w tej sprawie. Zgodnie z informacjami, które są zawarte pod linkiem w powyższym komentarzu (stan na 18.09.23 r.): https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=RPL&Id=RM-0610-38-23 (druk nr 3336) niestety projekt ustawy został odrzucony. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości przepisy prawa jednak ulegną zmianie i inwestycja w systemy do retencji będzie zdecydowanie prostsza.
-
Witam, Czy wiadomo coś o innych, planowanych zmianach w przepisach, które mogą w końcu doprowadzić do ujednolicenia przepisów w kwestii budowy zbiorników "na zgłoszenie" ? Złożyłem wniosek w programie "moja woda" z nadzieją, że otrzymam dotację i będę mógł zamontować zbiornik 10m3. Niestety "moje" starostwo powiatowe wymaga pozwolenia na budowę.
-
Panie Damianie, niestety nic nam nie wiadomo o jakichś nowych postanowieniach. Niestety projekt ustawy został odrzucony. Jeżeli pojawią się nowe informacje na temat ujednolicenia prawa, będziemy informować na bieżąco.
-
czy wiadomo coś o kwestiach interpretacji prawa dot. pojemności zbiorników na deszczówkę?
-
Panie Tomaszu, niestety prawo pozostało niezmienione w swojej formie. Zależnie od starostwa sprawy są interpretowane różnie. Dlatego przy okazji budowy swojej instalacji warto skontaktować się ze swoim starostwem w celu uzyskania informacji. W teorii powinno to być tożsame z ustaleniami dotyczącymi zbiorników bezodpływowych. W praktyce prawo nadal nie zostało zmienione i nie jest oczywiste. Jeżeli pojawią się nowe ustalenia, będziemy o tym informować.
-
Witam to w końcu na zbiornik 3m3 potrzeba zgłoszenie czy nie
-
Panie Jacku, w przypadku zbiorników podziemnych na deszczówkę nadal panuje chaos prawny i problemy interpretacyjne. W teorii starostwo nie powinno wymagać pozwolenia, a jedynie zgłoszenie W praktyce jednak warto zwrócić się z zapytaniem do lokalnego urzędu (starostwa i urzędu nadzoru wodnego), aby uzyskać informację i ich punkt widzenia w przypadku Pana inwestycji.
-
Czy instalacja odprowadzenia wody deszczowej do zbiornika szczelnego podlega jakiemukolwiek odbiorowi ? Czy mając projekt takiej instalacji można zmieniać np. umiejscowienie zbiornika etc.?
-
Dziękujemy za zapytanie. Według naszej wiedzy nie ma konieczności uzyskania pozwolenia na budowę (zależnie od pojemności) oraz zbiornik nie podlega odbiorowi. Przy planowaniu instalacji zbiornika należy jednak zachować odpowiednie odległości, które warunkują przepisy prawa oraz instrukcja producenta. Zalecamy skontaktować się z odpowiednimi urzędami w celu weryfikacji wymogów dotyczących Pana instalacji i uzyskania najświeższych informacji.
-
Dzień dobry. Czy na zbiornik naziemny na 3 m sześcienne, na wodę potrzebne jest zgłoszenie czy pozwolenie czy taki zbiornik nie wymaga żadnego pisma do Starsotwa.
-
Pani Emilio, według naszej wiedzy zbiornik o pojemności 3000 l nie wymaga specjalnych pozwoleń. Jednakże zawsze zachęcamy, aby zasięgnąć informacji w odpowiednich urzędach.
-
Dzień dobry. Czy w przypadku montażu szczelnego zbiornika do gromadzenie wody deszczowej należy stosować prawo wodne czy prawo budowlane? Słyszałem, że w takim przypadku zajmują się tym wody polski i stosuje się prawo wodne gdzie jeśli zbiornik nie jest urządzeniem wodnym nie ma konieczności uzyskiwania pozwoleń /zgłoszeń.
-
Panie Piotrze, kwestie prawne dot. pozwolenia/zgłoszenia na budowę i wodnoprawnego dla zbiorników podziemnych na deszczówkę pozostają nadal dyskusyjne. W teorii zbiorniki na deszczówkę obowiązują te same ustalenia, jak dla zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe. Teoretycznie pozwolenie na budowę i wodnoprawne nie jest konieczne i wystarczy tylko zgłoszenie. Praktyka pokazała jednak, że decyzja często zależy indywidualnie od urzędników. Tutaj znów pojawiają się problemy interpretacyjne, bo Ustawa nie uwzględnia terminu "zbiornik na deszczówkę". W związku z tym zachęcamy, aby zgłosić się z zapytaniem do Starostwa oraz skontaktować się z Zarządem Zlewni znajdującym się najbliżej miejsca inwestycji. To pozwoli zapobiec powstaniu ewentualnych problemów i rozwieje wątpliwości.
-
Prawo jest jasne, nie wprowadzajcie zamieszania, każdy zbiornik usytuowany pod ziemią, niezależnie od materiału (beton lub tworzywo) Wymaga pozwolenia na budowę, wystarczy zadzwonić do urzędu architektóry
-
Panie Krzysztofie, dziękujemy za wkład w dyskusję. W takim razie bardzo prosimy o wskazanie podstawy prawnej i naprowadzenia na odpowiednie przepisy dotyczące warunków posadowienia zbiornika na deszczówkę. Równie wartościowym będzie określenie odpowiedniego urzędu, z którym się Pan kontaktował. Temat jest dla nas bardzo interesujący i chętnie podejmiemy próbę opisania go, jeśli przepisy faktycznie są ujednolicone.
-
Może coś wniesie do dyskusji https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F098FA80B9
-
Dzień dobry, Informacja z dziś ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Zbiornik na deszczówkę wymaga pozwolenia na budowę.
-
Tyramisiu, bardzo dziękujemy za zaangażowanie w temacie. Jak najbardziej ta wzmianka jest tutaj istotna. Jak widać nierzadko każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, gdyż obecne prawo jest trudne w interpretacji. Z założenia takiego typu zbiorniki na deszczówkę powinny być jedynie na zgłoszenie. Wniosek jest taki, że warto każdorazowo zweryfikować decyzję starostwa, gdyż również popełniają błędy. My również wyczekujemy, żeby zapisy prawa zostały w końcu jasno sformułowane i ujednolicone.
-
Pani Klaudio, dziękujemy za komentarz. Jak wcześniej wspomniano te decyzje nie zawsze idą w parze z zapisami prawa, co może wynikać z błędów w interpretacji. W konsekwencji zdarzają się postępowania na drodze sądowej, które opisano m.in. tutaj: https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F098FA80B9. W takim przypadku zachęcamy do zweryfikowania tematu, gdyż jak widać kwestia zgłoszeń i pozwoleń nie jest do końca klarowna. Informacja z Wejherowa znów podkreśla, że prawo w Polsce dotyczące zbiorników na deszczówkę nadal jest problematyczne. Mamy nadzieję, że w przyszłości przepisy zostaną uproszczone, żeby ograniczyć takie sytuacje.
-
Sprawa dalej się toczy, https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12382501/katalog/13041767#13041767. Ja właśnie zostałem potraktowany sprzeciwem do zgłoszenia.
-
A jak się ma sprawa z naziemnymi zbiornikami na wodę potrzebne pozwolenie budowlane ?
-
Włocławek 28.11.24 zbiornik naziemny wymaga pozwolenia na budowę.
-
Włocławek 28.11.24 zbiornik naziemny wymaga pozwolenia na budowę.
-
Jac, prosimy o przytoczenie odpowiedniego przepisu, który mówi o konieczności uzyskania pozwolenia na budowę w tym przypadku. Według naszej wiedzy takiego przepisu nie ma. Z uwagi na nieścisłości i opinie na ten temat, które się znacznie różnią, prosimy o weryfikowanie informacji we własnym zakresie. To pozwoli uzyskać merytoryczne informacje. Powodem nieścisłości są dyskusyjne zapisy prawa i decyzje urzędów odpowiedzialnych za pozwolenia/zgłoszenia budowy.
-
Panie Krzysztofie, według naszej wiedzy nie ma przepisu, który jasno wskazywałby, że naziemne zbiorniki wymagają pozwolenia na budowę. W związku z tym zachęcamy, aby skonsultować się z odpowiednim urzędem, aby zweryfikować ten temat. Z uwagi na nieścisłości w zapisach prawa, tak naprawdę często ostateczna decyzja należy do starostwa lub urzędu miasta.