- perm_identity Mateusz
- favorite 2 polubień
- remove_red_eye 5869 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Przydomowy system biologicznego oczyszczania ścieków BioFlow z kompostownikiem osadu - rozwiązanie prawie doskonale bezobsługowe
Przydomowe oczyszczalnie ścieków z roku na rok stają się coraz powszechniejsze. Stanowią świetne rozwiązanie szczególnie w miejscu, w którym nie da się przyłączyć sieci kanalizacyjnej lub jest to nieopłacalne. Są również znaczne nowocześniejsze od klasycznego szamba, które wymaga częstego opróżniania przez ekipę z wozem asenizacyjnym. Oczyszczanie ścieków pozwala na znaczną redukcję kosztów odbioru ścieku. Oczyszczona woda może być z powodzeniem wykorzystana do nawadniania terenów zielonych i podlewania ogrodu. Dzięki temu minimalizowane są także koszty zakupu bieżącej wody. Oprócz tego przydomowa oczyszczalnia ścieków to oczywista korzyść dla środowiska naturalnego, które w przypadku Polski cechuje się ubogą siecią wodną. W takiej sytuacji retencja wody do gruntu jest szczególnie istotna. Biologiczne oczyszczalnie cechują się wysoka wydajnością oczyszczania. Mogą być stosowane zarówno na terenach pozamiejskich jak i aglomeracyjnych. Ściek po procesie oczyszczania spełnia normy, co daje możliwość odprowadzania go do środowiska naturalnego bez negatywnego wpływu na jego stan.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków działa na zasadzie sekwencyjnego reaktora. W obrębie jednego zbiorniku zachodzi kilkuetapowy proces oczyszczania ścieków. Składa się on z faz: natleniania, sedymentacji, flotacji, odpompowania wyklarowanych ścieków. Ściek jest napowietrzany przez dmuchawy, co stymuluje rozmnażanie mikroorganizmów tlenowych. Aby przyspieszyć proces wzrostu flory bakteryjnej, należy stosować biopreparaty. Zawierają one bakterie i mikroorganizmy, które zapewniają prawidłowy rozruch i dalszą pracę oczyszczalni. Zapobiegają również zatorom i możliwemu obumarciu złoża. Na dnie zbiornika zbiera się osad, który jest odpadem procesowym. Osadnik należy opróżniać co określony czas. Osad wybiera specjalistyczna ekipa asenizacyjna, która go utylizuje w sposób prawidłowy i zgodny z prawem. Finalnie ściek jest doczyszczany w drenażu rozsączającym i wykorzystany np. do nawadniania terenów zielonych.
Przyjęło się, że biologiczna oczyszczalnia ścieków jest bezobsługowa. Jednakże to stwierdzenie mija się z prawdą. Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga serwisowania. Dodatkowo zalecamy stosować biopreparaty, które gwarantują poprawne działanie urządzeń instalacji. Nieodzowne są wizyty serwisantów, którzy dokonają przeglądu technicznego oraz odbiorą nadmierny osad, który zgromadził się w reaktorze. Biologiczna oczyszczalnia wymaga również ciągłego zasilania, ponieważ to właśnie elektryczne dmuchawy i pompy napowietrzają ściek i zapewniają jego wymuszony przepływ.
Główną wadą biologicznej oczyszczalni jest osad, który powstaje w wyniku procesu w zbiorniku. Istnieje jednak rozwiązanie tej kwestii. Na rynku dostępna jest oczyszczalnia Bioflow wraz z kompostownikiem osadów oraz zraszaczami ogrodowymi do rozsączania wody. Podłączenie do instalacji oczyszczalni kompostownika, redukuje problem wywozu osadu. Zasada działania instalacji Bioflow z kompostownikiem jest bardzo prosta. Ścieki są odbierane z budynku poprzez system rur odpływowych. W zbiorniku Bioflow zachodzi proces biologicznego oczyszczania ścieków. Następnie woda kierowana jest do zraszaczy ogrodowych, które ją rozsączają, równocześnie nawadniając rośliny. Osad zaś odpompowywany jest przez dedykowaną pompę do kompostownika osadów. W kompostowniku zachodzą procesy, które przerabiają odpady z oczyszczalni na pełnoprawny nawóz do roślin. Schemat instalacji przedstawiono na grafice.
W dalszej części artykułu scharakteryzowaliśmy poszczególne podzespoły instalacji biologicznego oczyszczania ścieków.
Oczyszczalnia biologiczna BIOFLOW - przydomowa oczyszczalnia ścieków
Biologiczna oczyszczalnia ścieków to idealne rozwiązanie dla gospodarstw domowych nieposiadających dostępu do kanalizacji sanitarnej. Bioreaktor Bioflow to podziemny zbiornik z polietylenu. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na niekorzystne warunki i uszkodzenia mechaniczne, więc jest bardzo trwały. Nie koroduje i nie ulega działaniu substancji chemicznych, w tym żrących ścieków. Polietylen jest powszechnie stosowany w branży. Ma wiele zalet takich, jak chociażby: lekkość, trwałość i niewrażliwość na korozję. To czyni go uniwersalnym i w pełni bezpiecznym. Nie trzeba martwić się o hipotetyczny wyciek spowodowany rozszczelnieniem. Takie ryzyko jest naprawdę marginalne. Polietylen wykazuje wyższość nad innymi materiałami na praktycznie każdej płaszczyźnie.
Dzięki dużej objętości reaktora oczyszczalni Bioflow wywóz osadu wystarczy robić raz na 2 lata. A co istotne stosując automatyczny kompostownik osadów, całkowicie likwiduje się konieczność ich odbioru. To czyni system niemalże całkowicie bezobsługowym. Czynności serwisowe obejmują wtedy jedynie przegląd urządzeń oraz zapewnienie odpowiednich warunków dla mikroorganizmów i bakterii poprzez stosowanie biopreparatów.
Oczyszczalnia nie generuje przykrych zapachów, a wręcz proces jest całkowicie bezwonny. Ścieki są w pełni klarowne i bogate w mikroelementy. Mogą być użyte do nawadniania i nawożenia ogrodu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Oczyszczalnia nie generuje przykrych zapachów, a wręcz proces jest całkowicie bezwonny. Ścieki są w pełni klarowne i bogate w mikroelementy. Mogą być użyte do nawadniania i nawożenia ogrodu bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Etapy biologicznego oczyszczania ścieków:
- I FAZA: Ścieki trafiają do reaktora, gdzie podlegają procesowi sekwencyjnego natleniania. Przyczynia się to do usuwania zanieczyszczeń organicznych, azotu oraz fosforu;
- II FAZA: Zatrzymanie pracy dmuchawy, opadanie osadu na dno zbiornika (sedymentacja);
- III FAZA: Odpompowanie wyklarowanej, oczyszczonej części ścieków. Oczyszczalnia automatycznie przechodzi w tryb ekonomiczny (wakacyjny), w okresie braku dopływu ścieków;
Oczyszczania Bioflow składa się z:
- Skrzynki technicznej z wyciszeniem (dmuchawy i sterownika Multi Bio 2000 lub 3200). Sterownik odpowiada za załączanie kolejnych etapów procesu oczyszczania.
- Pompy do ścieku oczyszczonego z filtrem.
- Pływaka poziomu awaryjnego.
- Przelewu awaryjnego.
- Dyfuzora napowietrzającego.
- Filtra cząstek stałych.
Kompostownik osadów Composter
Jak wspominaliśmy, wadą biologicznej oczyszczalni jest konieczność wywożenia nadmiaru osadu, który powstaje w procesie oczyszczania. W tym celu należy wezwać specjalistyczną grupę serwisową z wozem asenizacyjnym. Można uznać, że jest to jedyny minus oczyszczalni. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami oraz wymaga poświęcenia czasu. Oprócz tego biologiczna oczyszczalnia wymaga przeglądu, gdyż składa się z urządzeń elektrycznych. Częste wizyty serwisantów można istotnie ograniczyć, stosując biopreparaty, lecz nie da się ich całkowicie wyeliminować. Aby stworzyć system zbliżony do w pełni bezobsługowego, wystarczy podłączyć do instalacji kompostownik osadów. Taka instalacja nie wymaga wywożenia osadów, a jedynie opróżnianie zbiornika z kompostu do nawożenia roślin we własnym zakresie.
Działanie takiego rozwiązania jest naprawdę bardzo proste. Nadmierny osad z oczyszczalni jest przepompowywany do zbiornika — kompostownika przy pomocy pompy. W kompostowniku Composter osad jest przerabiany i higienizowany, a następnie raz na kilka lat manualnie wybierany do nawożenia roślin. Zbiornik kompostowy, podobnie jak bioreaktor jest wykonany z trwałego polietylenu. W ogrodzie jest niewidoczny, ponieważ zakopuje się go w ziemi. Dodatkowo konstrukcja pokrywy umożliwia przykrycie korą do 5 cm głębokości, co całkowicie go maskuje.
Zalety kompostownika Composter
- Możliwość montażu oczyszczalni w miejscu, gdzie nie ma drogi dojazdowej,
- Brak konieczności wywożenia osadów z oczyszczalni (wykorzystanie ich do nawożenia roślin w obrębie działki),
- Oszczędność pieniędzy z tytułu ograniczenia kosztów serwisowania,
- Ułatwienie obsługi i eksploatacji oczyszczalni,
- Proekologiczny — możliwość uzyskania wartościowego kompostu dla roślin,
- Urządzenie jest niewidoczne dla użytkowników ze względu na montaż pod ziemią.
Zraszacz ogrodowy Water Shower - rozsączanie ścieków oczyszczonych
Rozsączanie ścieków w instalacji Bioflow może być realizowane za pomocą specjalnych zraszaczy. Zraszacz Water Shower służy do rozsączania ścieków oczyszczonych bądź zwykłej wody. Zasada działania jest tożsama z klasycznymi zraszaczami. Jego użycie jest szczególnie pożądane w sąsiedztwie z roślinami, które lubią wilgoć. Zraszacz może być wykorzystywany w instalacjach powierzchniowych oraz podziemnych. Gama produktowa obejmuje dwa warianty zraszaczy:
- Liniowe - do liniowych systemów nawadniania,
- Poletkowe - do budowy poletek roślinnych.
Liniowy system nawadniania
Liniowy system nawadniania wymaga zastosowania specjalnych zraszaczy. Najistotniejsze przy planowaniu instalacji jest zachowanie spadu w kierunku oczyszczalni. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy w najniższym punkcie instalacji wykonać otwór oraz małą studnię drenażową. Co istototne, niekorzystne dla drzew jest bezpośrednie zraszanie ich pni. Długość instalacji jest zależna przede wszystkim od ilości RLM oraz rodzaju gruntu. Na podstawie tych danych należy zaprojektować długość linii zraszającej.
Poletka roślinne
Zraszacz Water Shower, który jest przeznaczony do poletek roślinnych działa analogicznie do poprzedniego wariantu z tą różnicą, że rozsączanie odbywa się na ustalonej powierzchni, a nie w jednej linii. Powierzchnia poletka jest warunkowana przez rodzaj gruntu oraz ilość RLM. Należy jednak pamiętać, że obydwa te warianty są wydajne i spełniają swoje zadanie w pełni. Ich wybór jest zależny od osobistych preferencji użytkownika, a także od wielkości działki.
Oczyszczanie kondensatu z kotłów grzewczych - elementy dodatkowe instalacji oczyszczania biologicznego Bioflow
W przypadku, gdy ogrzewanie w domu jest realizowane przy użyciu kotłów grzewczych, jednym z odpadów są toksyczne skropliny. Kondensat ma bardzo niskie pH - jest kwaśny. Szacunkowo podczas 1 godziny pracy kotła gazowego o mocy 10 kW powstaje ok. 1,6 l skroplin. Do najkwaśniejszych należą odpady z kotłów olejowych (związki siarki). Wprowadzanie takiego typu odpadów do środowiska poskutkuje jego skażeniem. Próba skierowania surowych ścieków z kotłów do oczyszczalni spowodowałoby zablokowanie procesu oczyszczania. Flora bakteryjna ulega wtedy obumarciu. Oba te przypadki są niedopuszczalne.
Przydomowy system biologicznego oczyszczania ścieków Bioflow może zostać wyposażony w dodatkowe elementy, których zadaniem jest neutralizacja szkodliwych odpadów. Przykładowy neutralizator kondensatu, który posiadamy w gamie produktów to pojemnik z granulatem. Zawiera substancje chemiczne o odczynie zasadowym (np. węglan wapnia - CaCO3). Po wejściu w reakcję z kondensatem powodują one neutralizację kwaśnych związków siarki. Ciecz jest przepuszczana przez pojemnik z granulatem w sposób grawitacyjny. Stan wkładu można zweryfikować za pomocą papierka lakmusowego. Sprawny neutralizator powinien wykazywać pH powyżej 6. W praktyce zalecamy wymieniać złoże neutralizujące co 8-12 miesięcy. Gwarantuje to poprawną pracę urządzeń i wysoką wydajność instalacji.
Komentarze (0)