- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 12855 odwiedzin
- comment 1 komentarzy
MATERIAŁY DO POSYPYWANIA CHODNIKÓW
Obowiązkiem właścicieli nieruchomości jest usuwanie śniegu i lodu z chodnika wzdłuż posesji oraz podwórka. Odśnieżony, oblodzony chodnik należy posypać odpowiednim sorbentem w celu usunięcia gołoledzi. Zarządca nieruchomości sam dobiera produkt, który wykorzysta do posypywania powierzchni. Najczęściej stosowanymi środkami są: piasek, żwir, sól drogowa, chlorek magnezu, chlorek wapnia oraz mieszanki tych produktów. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne materiały do posypywania oblodzonych powierzchni.
Piasek
Produkt naturalny, który występuje w postaci sypkiej. Sprawdzi się do posypywania dróg, chodników. Posypana piaskiem powierzchnia nie jest śliska. Piasek jest nieszkodliwy dla roślin i zwierząt, a jego cena jest stosunkowo niska. Po sezonie zimowym na powierzchniach posypywanych gromadzi się znaczna ilość piasku, którą należy usunąć.
Żwir
Śliskie powierzchnie można posypać m.in. gruboziarnistym żwirem, który bezproblemowo się rozsypuje i zapewnia bardzo dobrą przyczepność na powierzchniach o różnym spadku. Żwir nie zagraża roślinom i po sezonie bardzo łatwo można go zebrać i usunąć, jest też względnie tani.
Nie należy stosować kruszywa na drogach, parkingach, ponieważ może on uszkodzić karoserię samochodów.
Sól drogowa
To naturalny produkt, składający się z chlorku sodu. Sól wykorzystywana jest do posypywania chodników i dróg w celu usunięcia oblodzenia. Występuje w postaci sypkiej, zwilżonej lub solanek. Sól drogowa działa najskuteczniej do temperatury -6 °C. Produkt cieszy się dużą popularnością ze względu na niską cenę, lecz wpływa negatywnie na rośliny, zanieczyszcza wody, zakwasza glebę, niszczy obuwie, a także rani łapy zwierząt.
Chlorek magnezu, chlorek wapnia – roztapiacze lodu
Występują w postaci stałej lub zwilżonej, rozpuszczają się natychmiastowo. Służą głównie do usuwania gołoledzi oraz zapobiegania oblodzeniu dróg, chodników, parkingów. Sprawdzą się podczas bardzo dużych mrozów, sięgających nawet do -30 °C. Substancje te ulegają biodegradacji, są bezpieczne dla roślin.
Komentarze (1)