PODATEK OD DESZCZU W 2022 ROKU - JAK PŁACIĆ MNIEJ?

Podatek od deszczu w 2022 roku - jak płacić mniej?

Opłata jest skierowana do właścicieli nieruchomości, których działka jest zabudowana w ponad 50 %. Czyli znajdują się na niej głównie budynki, powierzchnie betonowe i kostka brukowa. Odpływ deszczówki ze wspomnianych odbywa się bezpośrednio do kanalizacji. Takie działki nie gromadzą odpowiedniej ilości wody deszczowej w myśl retencji. Wysokość podatku jest w dużej mierze uzależniona właśnie od stopnia zabetonowania działki. Opłata obowiązuje właścicieli nieruchomości o powierzchni już od 600 m2Podatek w tej wersji wchodzi w życie w drugiej połowie 2022 r. W praktyce więcej zapłacą szpitale, zakłady pracy, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie. Dodatkowe koszty dotkną przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych na deweloperskich osiedlach ogrodzonych.


Cele dodatkowej opłaty za deszczówkę 

Podatek od deszczu to odpowiedź na problemy związane z suszą. Docelowo ma on doprowadzić do zwiększenia retencji wód opadowych. Ma zachęcić właścicieli ziemi do montażu systemów zagospodarowania deszczówki, sadzenia drzew i zmniejszenia powierzchni nieprzepuszczalnych. Ograniczenie wskaźnika zabudowy jest równoznaczne z obniżeniem kosztów. Dodatkowe pieniądze z tytułu podatku deszczowego mają zostać przeznaczone głównie na zmniejszenie skutków suszy w Polsce. 


Zwolnienie z podatku od deszczu

Jak zostać zwolnionym z podatku od deszczu lub obniżyć wysokość opłat? Tak, jest to możliwe i wykonalne! Ustawa przewiduje, że opłata obowiązuje właścicieli, których działki są zabudowane w przynajmniej 50 %. Rozwiązaniem jest więc zwiększenie powierzchni retencyjnych, nasadzeń oraz montaż systemów gromadzenia deszczówki na tym terenie. Jednym z najlepszych rozwiązań jest montaż systemów zagospodarowania wody deszczowej z uwagi na fakt, iż są wydajne i zajmują mało miejsca. Są przeznaczone także na działki o relatywnie małej powierzchni. 

Wysokość opłat w przypadku niespełnienia warunku o wymaganej powierzchni retencji: 

  • 1,50 zł / m2 obowiązuje właścicieli terenu, na którym nie ma żadnych urządzeń retencyjnych,
  • Właściciele posiadający infrastrukturę retencyjną o wydajności 10 % odpływu rocznego zapłacą 0,90 zł / m2
  • Wydajność rzędu 20-30 % - 0,45 zł / m2

Samorządy terytorialne  co roku organizują pakiet dotacji do retencji wód opadowych. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem, gdyż stanowią realną pomoc w realizacji inwestycji. Przeważnie można liczyć na pokrycie do 80 % kosztów kwalifikowanych, czyli do kilku tysięcy złotych wsparcia. Oprócz tego w podobny sposób funkcjonuje również ogólnopolski program Moja Woda. Niestety w tym roku nabór wniosków został wstrzymany. Należy jednak mieć na uwadze, iż w przyszłości najpewniej pojawi się kolejna jego edycja. Aktualności związane z dotacjami lokalnymi znajdują się tutaj. Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji! 

Wszystkie niezbędne urządzenia retencyjne znajdziecie Państwo w naszej ofercie. Posiadamy systemy zagospodarowania wody deszczowej, zbiorniki na deszczówkę, systemy wykorzystania wody szarej i wiele innych. Zapraszamy!

Powiązane produkty

Zestaw domowo-ogrodowy Premium Ecoline II

  • Kompletny system wykorzystania deszczówki w domu i ogrodzie 
  • Zbiornik Ecoline wyposażony w filtr, centrale deszczową, czujnik poziomu wifi
  • Pojemności zbiornika od 3400 l do 7500 l
  • Wzmocniona konstrukcja ECOLINE II PLUS
star star star star star
2 Recenzji 
Cena
14 824,88 zł Cena podstawowa 16 114,00 zł
12 052,75 zł netto

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz