WODA DESZCZOWA DO PICIA, CZY TO MOŻLIWE?

Woda deszczowa do picia, czy to możliwe?

Niewątpliwie jesteśmy w trakcie wielkich zmian klimatycznych i obserwujemy problemy z dostępem do wody pitnej w wielu miejscach na świecie. W związku z tym coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy można wykorzystać deszczówkę do picia? Nieprzefiltrowana woda deszczowa nie nadaje się do picia już praktycznie w żadnym miejscu naszego globu. Szkodliwe związki, które parują z wodą, następnie wraz z nią spadają w postaci deszczu. Trzeba też pamiętać o tym, że trujące związki przemieszczają się z wiatrem nawet na tereny, na których nieprowadzona jest żadna działalność. Znane jest przecież nie od dziś określenie kwaśnego deszczu, który jest bardzo szkodliwy dla roślinności, budynków, a tym bardziej nie nadaje się do picia. Niestety wszystkie te negatywne zmiany mają swój początek w decyzjach człowieka. Wiele sektorów gospodarki generuje szkodliwe związki trujące (tlenki azotu, tlenki siarki, czad etc.) oraz gazy cieplarniane, które wpływają na zaostrzenie efektu cieplarnianego. Prym wiedzie sektor energetyczny i transportowy. Sytuacji nie poprawia również zabetonowanie miast, które stają się wyspami ciepła na mapie naszej planety. Wpływa to na ograniczenie retencji deszczówki do gruntu. W efekcie temperatura jeszcze bardziej wzrasta i znacznie pogarsza jakość życia mieszkańców.

W momencie historii, gdy zdobycze technik wciąż pogarszają stan Ziemi, paradoksalnie to technologia przychodzi z rozwiązaniem kwestii niedoboru wody. Jest już możliwe przefiltrowania deszczówki do tego stopnia, aby była zdatna do picia. Nasza branża już od kilkudziesięciu lat zajmuje się sposobami retencji i odzysku deszczówki do wielu różnych celów. Do tej pory najpopularniejsze były systemy wykorzystania wód opadowych do podlewania ogrodu, do mycia oraz prania. Istnieją naprawdę proste rozwiązania, które umożliwiają korzystanie z tego niedocenionego surowca. Ciekawostką jest również, iż w Niemczech powstaje właśnie nowy limitowany produkt: skwater_gin, którego tzw. magicznym składnikiem, jest właśnie przefiltrowana deszczówka. Technologia odzysku deszczówki na cel spożywczy jest tożsama z rozwiązaniami, które są obecne w budownictwie. W ten sposób promuje się proekologiczne procesy produkcyjne, w których wykorzystuje się odzysk wody deszczowej. 

Urządzenia do uzdatniania deszczówki

Na rynku dostępne jest kilka rozwiązań do wykorzystania deszczówki oraz wody szarej. Jednym z nich jest GreenLife UV 2000, które służy do uzdatniania wody deszczowej do parametrów wody pitnej.
System UV 2000 do uzdatniania deszczówki
Proces oczyszczania składa się z kilku etapów. Deszczówka jest podczyszczana wstępnie w zbiorniku. Następnie zachodzi kolejne oczyszczanie przy użyciu pompy podciśnieniowej z pływającym poborem wody. Takie rozwiązanie zasysa wodę z obszaru w zbiorniku, w którym jest najbardziej klarowna. Wszystkie zanieczyszczenia opadają na dno bądź pływają po powierzchni. W związku z tym najczystsza jest woda z kilku centymetrów pod powierzchnią jej lustra. Następnie przepływa ona przez dwa filtry o coraz mniejszej gradacji. W dalszej kolejności woda kierowana jest do filtra węglowego. Finalnie jest dezynfekowana przez światło UV. Tak przefiltrowana woda jest w pełni gotowa do spożycia, a jej parametry są zgodne ze wszystkimi normami WHO. Jest bezpieczna dla zdrowia i życia człowieka. UV 2000 wymaga czyszczenia jedynie co 5 lat. Jest prawie bezobsługowe i pracuje bardzo wydajnie. Opisane urządzenie możecie Państwo znaleźć na stronie naszego sklepu. Zachęcamy do zapoznania się z jego opisem i parametrami.

Powiązane produkty

System UV 2000 do uzdatniania deszczówki

  • System uzdatniania deszczówki do parametrów wody pitnej
  • Oczyszczona woda nadaje się bezpośrednio do spożycia
  • Kompatybilny z filtrem Biovitor
star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz