WODA DESZCZOWA - NIEZWYKŁE WALORY

 

Podczas każdego opadu deszczu, woda deszczowa potocznie nazywana deszczówką - „spada nam dosłownie z nieba” dlatego tak ważne jest jej umiejętne przechowywanie. Praktycznym rozwiązaniem jest zatem zainstalowanie zbiornika podziemnego bądź nadziemnego, pełniącego rolę dekoracyjną w naszym ogródku. Zagospodarowanie wody opadowej w znacznej mierze przyczyni się do obniżenia miesięcznych rachunków domowych, a przy tym jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem.

Wiosna i lato to okres, w którym szczególnie zużywa się duże ilości wody dlatego też niezmiernie ważne jest jej alternatywne pozyskanie. Deszczówka doskonale sprawdzi się w pracach ogrodowych, np. przy podlewaniu roślin czy nawadniania trawnika. Warto wspomnieć, iż rośliny doniczkowe lepiej przyswajają wodę deszczową, z kolei iglaki powinny być podlewane tylko nią.

Woda opadowa nada się także w przypadku oczek wodnych czy basenów kąpielowych. Idealnie sprawdzi się przy różnorakich pracach porządkowych w i na zewnątrz budynku, np. przy myciu samochodu i podjazdu do domu.

W pracach zwykłych, domowych, możemy używać jej do prania naszych ubrań. Przyda się także do czyszczenia okien, drzwi, rolet czy podłóg. Dodatkowo, woda ta nie wpływa destrukcyjnie na elementy maszyn, nie tworząc kamienia. W swoim składzie fizykochemicznym, nie ma w niej magnezu i potasu, nie zawiera również chloru, który dominuje w wodzie z kranu.

Bardzo ekonomicznym rozwiązaniem będzie używanie deszczówki do spłukiwania toalet. Zabieg ten pozwoli zaoszczędzić pieniądze jak również zużycie wody o około 50%.

Woda deszczowa znajduje swoje zastosowanie również w aspekcie urody. Korzystnie wpływa na wygląd skóry i włosów. Bowiem nie od dziś wiadomo, że już nasze prababki odkryły dobroczynną moc miękkiej wody opadowej, pielęgnując nią swoje włosy. Przez regularne jej używanie, pomagała ograniczyć ich przetłuszczanie, a skórę utrzymywała na odpowiednim poziomie nawilżenia. W przeciwieństwie do twardej wody, która często paradoksalnie powoduje przesuszenia - woda miękka lepiej się pieni, co również pozwoli zaoszczędzić nasz szampon.

Podsumowując, warto gromadzić i wykorzystywać wodę deszczową. Przede wszystkim przemawia za tym aspekt ekonomiczny. Brak potrzeby stosowania dodatkowych środków zmiękczających przyczynia się do ograniczenia środków piorących czy kosmetyków, jak również nie prowadzi do osadzania się kamienia. Nadaje się dla skóry wrażliwej oraz zwierząt. Polepsza wegetację roślin.

 

Szanowni Państwo, pamiętajmy!
„Dla wody nie ma alternatywy, alternatywne mogą być źródła jej pozyskania”.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz