DOBÓR ZESTAWU HYDROFOROWEGO

DOBÓR ZESTAWU HYDROFOROWEGO DLA DOMU

Hydrofor lub zestaw hydroforowy to urządzenie, którego zadaniem jest stabilizacja ciśnienia w instalacji wodnej. Hydrofor zapobiega także zbyt częstemu włączaniu i wyłączaniu się pompy wodnej oraz powoduje, że ze wszystkich kranów w domu – można użytkować wodę płynącą jednakowo intensywnym strumieniem. Zestaw hydroforowy składa się ze zbiornika ciśnieniowego na wodę, pompy tłoczącej i wyłącznika ciśnieniowego. Zadaniem hydroforu jest dostarczenie i utrzymanie właściwego ciśnienia wody w instalacji wodociągowej budynku.

 

Zestaw hydroforowy

 

Urządzenia te składają się z przynajmniej jednej pompy, zbiornika ciśnieniowego, presostatu i zaworów (odcinających, zwrotnych i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo). Ilość pomp instalowanych w układzie zależy głównie od wielkości sieci. Wielkość zbiornika oraz wydajność pompy należy dostosować do zużycia wody w danym gospodarstwie domowym. Im zużycie to jest większe – tym większy należy dobrać zbiornik i bardziej wydajną pompę. Przy zbyt małej pojemności zbiornika – pompa będzie pracować praktycznie cały czas, co spowoduje skrócenie żywotności jej silnika oraz przyczyni się do zwiększenia rachunków za energię elektryczną. Każda pompa ma ściśle określoną liczbę cykli swojej pracy w ciągu jednej godziny. Pompy, które stosuje się w domach jednorodzinnych mają przeważnie cykle od 20 do 30 na godzinę. Częstsze, niż przewidziane przez producenta załączanie się pompy, może powodować jej zniszczenie i konieczność wymiany na nową. Zadaniem zestawu hydroforowego jest zatem ograniczenie liczby włączeń pompy i tym samym wydłużenie okresów jej postojów. Dzieje się to za sprawą akumulowania się ciśnienia w zbiorniku hydroforowym i gromadzenia się tam zapasu wody wystarczającej na zużycie w czasie, kiedy pompa nie pracuje. Hydrofor jest potrzebny w instalacji zaopatrywanej w wodę z własnej studni, ale może też okazać się przydatny wtedy, gdy instalacja podłączona jest do wodociągu (w przypadku gdy ciśnienie w miejscu podłączenia nie jest dostatecznie wysokie, powodując, że punkty czerpalne położone na kondygnacjach najwyższych nie mogą być zaopatrzone w dostateczną ilość wody) albo gdy jest pobierania wody ze zbiorników bezciśnieniowych (na przykład gromadzących wodę deszczową).

 

Tradycyjne zestawy hydroforowe

W domach jednorodzinnych ciągle powszechnie stosuje się zestawy hydroforowe starszego typu. Zbiorniki takich zestawów są stosunkowo duże i przeważnie współpracują z pompami wirowymi samozasysającymi. Do ich zainstalowania potrzeba odpowiedniego pomieszczenia, a do sprawnej pracy – właściwej konserwacji i okresowego regulowania.
Pomieszczenie, w którym będzie można zainstalować tradycyjny hydrofor musi posiadać wymiary 2 x 2,5 m w rzucie oraz wysokość 2,5 m. 
Eksploatacja tradycyjnych hydroforów bywa kłopotliwa głównie przez dość głośną pracę pompy. Jednakże, jeżeli urządzenie zaczęło nagle pracować głośniej niż dotychczas – należy sprawdzić, czy nie doszło do zapowietrzenia przewodu ssawnego i w razie potrzeby odpowietrzyć pompę. W tradycyjnych hydroforach może także dochodzić do ubytków powietrza w zbiorniku. Dzieje się tak na ogół na skutek rozpuszczania się tlenu w wodzie. Wówczas, konieczne jest uzupełnianie poduszki powietrznej co pewien czas, aby zapobiec zbyt częstemu załączaniu się pompy. 
Kolejną niedogodnością związaną z użytkowaniem tradycyjnego zestawu hydroforowego jest tzw. gnicie wody w zbiorniku. Najczęściej proces ten następuje w sytuacjach, kiedy woda zawiera związki humusowe i jest długo przetrzymywana w zbiorniku. Dotyczy to na ogół zbiorników, które pełnią funkcję rezerwowych zbiorników zasilających instalację domową podczas przerw w dostawie wody z sieci. Wówczas jedyną metodą zapobiegającą nieprzyjemnemu zjawisku jest częste opróżnianie zbiornika i czyszczenie go. Starsze typy zbiorników mają zwykle pojemność od 100 do 300 l, co uniemożliwia w wielu przypadkach ich demontaż i dokładne wyczyszczenie, dlatego mają one specjalne okienko wzierne, przez które możliwe jest wyczyszczenie zbiornika bez zbędnych manipulacji nim.

 

Regulacja ciśnienia

Maksymalne ciśnienie wody w zbiorniku może wynosić 3 bary. Bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie pracy zestawu hydroforowego. Należy określić wartości ciśnienia maksymalnego i minimalnego, potrzebnego do pracy pompy. Zestaw hydroforowy powinien pracować płynnie i zgodnie z wymaganiami. Aby jednak tak się stało – konieczne jest jeszcze ustalenie ilości powietrza, które będzie tłoczyć wodę z żądanym ciśnieniem w instalacji. Poduszka powietrzna zgromadzona w hydroforze powinna zajmować od 1/3 do 3/4 objętości zbiornika, przy jego maksymalnym napełnieniu wodą. Inaczej może stanowić jedynie dokumentacja techniczna danych modeli hydroforów.

Tradycyjny zestaw hydroforowy

Nowoczesne zestawy hydroforowe

Charakteryzują się one tzw. budową kompaktową, co oznacza, że mają dużo mniejsze gabaryty i do ich montażu nie potrzeba specjalnych pomieszczeń. Często można je bowiem zmieścić w zwykłej szafce pod zlewozmywakiem. Zbiornik ciśnieniowy nowoczesnego hydroforu jest wyposażony w szczelną membranę gumową, która oddziela wodę od poduszki powietrznej. Może on być zarówno poziomy, jak i pionowy. Najczęściej montuje się go nad pompą lub pod nią – tworząc zestawy wolnostojące i nie zajmujące wiele miejsca. Nowoczesne zestawy hydroforowe pracują znacznie ciszej, niż urządzenia w wersji tradycyjnej. Przyczynia się to bezpośrednio do pełnego komfortu ich użytkowania i coraz większego zainteresowania ich nabyciem. Na ogół zestawy nowoczesne wyposażone są w elektroniczne regulatory, co eliminuje konieczność ich ręcznego ustawiania. Włącza się je jedynie do instalacji i czerpie za ich pomocą wodę. Trzeba tylko pamiętać, że materiał membrany i powłoka wewnętrzna zbiornika powinny posiadać atest dopuszczający je do kontaktu z wodą pitną wydany przez Państwowy Zakład Higieny.

Nowoczesny zestaw hydroforowy

 

Dobór elementów hydroforu

Wybierając odpowiedni dla siebie hydrofor, bardziej niż marką, powinniśmy się sugerować możliwością dostosowania urządzenia do własnych potrzeb. Hydrofory montowane są przede wszystkim jako elementy przydomowych sieci wodociągowych. Istotna staje się więc powierzchnia naszego domu jednorodzinnego, liczba osób korzystających z wody czystej oraz liczba punktów poboru wody. Im pobór większy, tym bardziej pojemny musi być zbiornik hydroforowy.

Po uwzględnieniu tych wymienionych czynników, możliwe jest oszacowanie, jakiego hydroforu oraz pompy będziemy potrzebować. Jeśli nasz dom ma niezbyt dużą powierzchnię, a punkty poboru wody lokalizowane są w kuchni (zlew i zmywarka), łazience (umywalka, wanna bądź kabina prysznicowa, toaleta), pralni, przyjmuje się, że zapotrzebowanie może wynieść około 0,69 l/s. W przeliczeniu na godziny i metry sześcienne, będzie to 2,5 m3/h.

Jeśli natomiast dom ma dużą powierzchnię, a punktów poboru jest więcej, na przykład dlatego, że są zaplanowane dwie łazienki, zapotrzebowanie na wodę czystą wyniesie 0,84 l/s, co daje 3,0 m3/h. W takich przypadkach, moc pompy musi być dużo większa. Podobnie - wydajność hydrofora, który będzie zmuszony do częstszego załączania pompy. Przez zbiornik hydroforowy przepływać będzie bowiem dużo więcej wody.

Wartości te wzrosną w przypadku dużej liczby domowników. Specjaliści szacują, że na jedną osobę przypada dziennie około 150 litrów wody czystej, co przy licznej rodzinie, może dać naprawdę duże zużycie. Oczywiście, są to tylko dane szacunkowe, niemniej jednak według takich obliczeń uwzględnia się przewidywany pobór wody i dobiera odpowiednie urządzenia.

 

Schemat podłączenia przykładowego hydroforu

schemat podłączenia hydroforu

 1. Pompa - urządzenie służące do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną (wlotem do pompy) a tłoczną (wylotem z pompy), umożliwiającej transport cieczy lub osadów. 
2. Zbiornik przeponowy- naczynie magazynujące wodę mające za zadanie niwelowanie różnicy między natężeniem przepływu w czasie zasilania i poboru wody.
3. Manometr - jest miernikiem służącym do pomiaru ciśnienia cieczy i gazów.
4. Wyłącznik ciśnieniowy – umożliwia nastawienie ciśnienia przy którym pompa ma się załączać oraz rozłączać.
5. Hydrostop – elektroniczne urządzenie do kontroli ciśnienia, służące do zabezpieczenia przed pracą na sucho. Zasada działania polega na tym, że jeżeli ciśnienie wody w instalacji spadnie poniżej zadanego poziomu pompa się wyłączy.
6. Filtr wstępny – ma na celu oczyszczenie wody z większych drobin stałych czy zanieczyszczeń.
7. Kolano skręcalne.
8. Zawór zwrotny - zapewnia przepływ płynu tylko w jednym kierunku.
9. Złącze antywibracyjne łączy pompę z instalacją wodną budynku. Dzięki zastosowaniu miękkiego połączenia nie przenosi się do pomieszczeń mieszkalnych dźwięk pracującej pompy. Ponadto montaż pompy jest łatwiejszy i szybszy co obniża koszt montażu.

 

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem sklepu, gdzie znajdą Państwo wszystkie elementy do stworzenia hydroforu lub gotowe rozwiązania. W razie pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.

 

Oferta-Zestaw-hydroforowy

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz