DOFINANSOWANIE MAŁEJ RETENCJI W POZNANIU TAKŻE W 2023

Dofinansowanie małej retencji w Poznaniu także w 2023 r. - dotacja na zagospodarowanie deszczówki

Miasto Poznań kontynuuje program dotacji na deszczówkę dla mieszkańców miasta. Dofinansowanie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem co roku. Po sukcesie poprzednich edycji, w 2023 r. miasto przeznaczy na ten cel aż 900 tys. zł. Celem programu jest zachęcenie mieszkańców do inwestowania w systemy zagospodarowania deszczówki. W efekcie rośnie ich świadomość ekologiczna.

Mała retencja to sposób na niwelowanie negatywnych skutków suszy. Zwiększenie retencji deszczówki znacznie odciąża system kanalizacji. Dzięki temu podtopienia zdarzają się rzadziej. Miejskie wyspy ciepła, które stymuluje powszechna betonoza, obniżają komfort mieszkańców. Retencja deszczówki może wpłynąć zbawiennie na poprawę mikroklimatu, a więc również poprawi jakość życia mieszkańców. Deszczówka to woda miękka (o niskim pH), nadaje się więc bardzo dobrze do prania, podlewania, czy też mycia samochodu.

Tak o dotacji w Poznaniu wypowiadał się prezydent miasta Jacek Jaśkowiak:

"To inicjatywa niezbędna w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych. Musimy wspólnie zadbać o to, by woda "nie uciekała". (...) Zachęcam nie tylko mieszkańców, ale także m. in. przedsiębiorców czy spółdzielnie do skorzystania z miejskiej dotacji."

Nabór wniosków trwa od 28 marca do 27 kwietnia 2023 r. Decyduje kolejność zgłoszeń, aż do wyczerpania środków. Lokalna dotacja w Poznaniu jest odpowiedzią na ogólnopolski program Moja Woda, który został już zapowiedziany w tym roku, lecz nie podano szczegółów. Już teraz można skorzystać z programów lokalnych, które również są bardzo atrakcyjne. Można liczyć na pokrycie do 80 procent kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dotację wysokości do 50 tys. zł, pozostali zaś do 6 tys. 

Zadania, które podlegają dofinansowaniu małej retencji w Poznaniu

Uzyskane dodatkowe środki można przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu zagospodarowania deszczówki. Przykładowo dofinansowanie obejmuje zakup: 

Procedura składania wniosków

Komplet dokumentów należy dostarczyć:

  • Osobiście w kancelarii Urzędu Miasta Poznania przy placu Kolegiackim 17,
  • Pocztą, listem poleconym,
  • Elektronicznie poprzez EPUAP.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie w BIP miasta Poznań. Wszystkie pytania prosimy kierować do podmiotu odpowiedzialnego za dotację. Ten wpis ma jedynie charakter informacyjny i nie mamy wpływu na postanowienia samorządu odnośnie dotacji. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz