- favorite 17 polubień
- remove_red_eye 32542 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Moja Woda - aktualności, listopad 2020
W związku z ogromną ilością napływających wniosków tymczasowo wstrzymano przyjmowanie kolejnych zgłoszeń do programu Moja Woda.
- 30 września 2020 r. upłynął termin składania wniosków w formie elektronicznej.
- 30 października 2020 r. upłynął termin dostarczania wersji papierowych wniosków do Biur WFOŚiGW.
Tak ogromne zainteresowanie programem Moja Woda jest sukcesem – świadczy o rosnącym zainteresowaniu ochroną malejących zasobów wodnych, przy równoczesnych ekonomicznych korzyściach. Fundusz przeznaczony na lata 2020-2024 wyczerpał się w 2 miesiące. Obecnie Minister Klimatu zapowiedział rozpoczęcie nowej edycji Programu Moja Woda na początek 2021 r. Poinformował także, iż budżet na kontynuację Programu będzie porównywalny do kwoty rozdysponowanej w 2020 r.
Informację o wznowieniu możliwości składania wniosków oraz zasady działania nowej edycji Programu zamieścimy w kolejnym wpisie. Zachęcamy także sprawdzania informacji na stronie Programu Moja Woda oraz stronach poszczególnych WFOŚiGW.
Moja woda - dotacja na deszczówkę
Od 1 lipca można wysłać wniosek do programu dofinansowującego " Moja Woda" aby uzyskać dotacje na koszty kwalifikowane związane ze wstępną retencją wody deszczówki na swojej posesji. Beneficjent może uzyskać maksymalnie do 5 tyś złotych , a 80 % kosztów kwalifikowanych aby zakupić i zamontować zbiorniki na deszczówkę, podziemne i naziemne w tym dekoracyjne.
Cel programu Moja Woda
Celem programu jest ochrona zasobów wody poprzez zwiększenie retencji deszczówki na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody deszczowej, w tym dzięki rozwojowi infrastruktury zagospodarowania deszczówki.
Koszty kwalifikowane
Za koszty kwalifikowane brane jest pod uwagę zakup i montaż instalacji zagospodarowania wody deszczowej , takich jak:
- zbieracze deszczówki, połączenia zbieracza ze zbiornikiem, osadniki podrynnowe, rury liczone od rury spustowej rynny prowadzące do zbiorników podziemnych, wpusty do zbiornika nadziemnego; podziemnego, szczelnego lub infiltracyjnego,
-instalacje pozwalające na rozsączanie wody do gruntu, czyli studnie chłonne, skrzynki rozsączające, tunele drenarskie, tunele chłonne,
- zbiorniki na deszczówkę nadziemne 1000 l (min 2 szt.), zbiorniki na deszczówkę podziemne od 2 m3,
- elementy do wykorzystania zatrzymanej wody deszczowej, czyli pompy, centrale deszczowe, filtry narurowe, punkty poboru wody, skrzynki ogrodowe, węże ogrodowe itp, pozwalających na zagospodarowanie deszczówki na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.
Dokumentem rozliczeniowym koniecznie musi być faktura VAT wystawiona na dane osoby fizycznej ( tzw. faktura do paragonu) lub rachunek.
Okres kwalifikowalności oraz termin składania wniosków
Dofinansowanie mogą obejmować wydatki na zagospodarowanie wody deszczowej. Okres kwalifikacji kosztów obejmuje okres od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 r. Warunkiem dofinansowania przedsięwzięcia jest nie korzystanie z innego dofinansowania oraz jego co najmniej 3 letnia trwałość. Składanie wniosków rozpoczyna się od 1.07.2020 r. w oddziałach Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) , jest ich 16 w kraju, które będą prowadzić nabór w trybie ciągłym.
Beneficjenci
Beneficjentami programu są osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda
Więcej informacji na temat warunków dofinansowania można uzyskać na stronie NFOŚiGW - Więcej.
Powiązane produkty
Beczka na deszczówkę Vino
- Dekoracyjna beczka na deszczówkę
- Polietylen odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne
- Pojemność 250l lub 400l
System zbierania deszczówki Drop Water Rain
- Pojemność od 2000l do 5000l
- Zbiornik na deszczówkę z pompą automatyczną, filtrem i poborem wody (skrzynka ogrodowa lub pobór w pokrywie)
Zbiornik na deszczówkę Amfora
- Zbiornik na deszczówkę do ogrodu
- Ozdobne zbiorniki na wodę deszczową, pojemność 240 - 500 l
- Stylizowany na starożytną glinianą Amforę
Zbiornik na deszczówkę Slim
- Zbiorniki posiadają fakturę gładką lub dekor kamień
- Pojemność 300l lub 650l
- Kolory beż piaskowy, grafit, zielony, imitacja drewna
Zbiornik na deszczówkę Square z podstawką
- Zbiornik na deszczówkę 300 lub 520 l
- Z polietylenowym kranikiem i podstawką
- Polietylen odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV
Zestaw ogrodowy Standard ze zbiornikiem Ecoline II
- Zestaw na deszczówkę z automatyczna pompa i filtrem i poborem w pokrywie
- Wzmocniona konstrukcja zbiornika na deszczówkę Ecoline II
- Pojemności od 1700l do 10000l
Komentarze (2)
-
Bardzo pomocna lektura. Dziękuję.
-
Dofinansowanie do zbierania deszczówki to urojony pomysł szkoda funduszy .Bo to zrobi więcej skody jak pożytku. Przyczyni się do większej szuszy i zmniejszenia poziomu wody w gruncie. Wielkim zbiornikiem to jest ziemia i studnie do pozyskiwania zdrowej wody. A na tym pomyśle to zyskają producenci zbiorników.Lepiej dofinansować do terenów zieleni trawników ,drzewo stanu. A od pozbruków nałożyć podatek. Bo gdzie logika pierw wybrukuje teren a zaś dostanie dotacie na zbieranie wody. Kto to wymyślił jaki uczony . Nie poprawiać natury bo robicie więcej skody jak pożytku