MOJA WODA, DOFINANSOWANIE NA DESZCZÓWKĘ - NIE CZEKAJ

Moja Woda - aktualności, listopad 2020

W związku z ogromną ilością napływających wniosków tymczasowo wstrzymano przyjmowanie kolejnych zgłoszeń do programu Moja Woda.

 • 30 września 2020 r. upłynął termin składania wniosków w formie elektronicznej.
 • 30 października 2020 r. upłynął termin dostarczania wersji papierowych wniosków do Biur WFOŚiGW.

Tak ogromne zainteresowanie programem Moja Woda jest sukcesem – świadczy o rosnącym zainteresowaniu ochroną malejących zasobów wodnych, przy równoczesnych ekonomicznych korzyściach. Fundusz przeznaczony na lata 2020-2024 wyczerpał się w 2 miesiące. Obecnie Minister Klimatu zapowiedział rozpoczęcie nowej edycji Programu Moja Woda na początek 2021 r. Poinformował także, iż budżet na kontynuację Programu będzie porównywalny do kwoty rozdysponowanej w 2020 r.

Informację o wznowieniu możliwości składania wniosków oraz zasady działania nowej edycji Programu zamieścimy w kolejnym wpisie. Zachęcamy także sprawdzania informacji na stronie Programu Moja Woda oraz  stronach poszczególnych WFOŚiGW.Moja woda - dotacja na deszczówkę

Od 1 lipca można wysłać wniosek do programu dofinansowującego " Moja Woda"  aby uzyskać  dotacje na koszty kwalifikowane związane ze wstępną retencją wody deszczówki na swojej posesji. Beneficjent może uzyskać maksymalnie do 5 tyś złotych , a 80 % kosztów kwalifikowanych aby zakupić  i zamontować zbiorniki na deszczówkę, podziemne i naziemne w tym dekoracyjne. 

Cel programu Moja Woda

Celem programu jest ochrona zasobów wody  poprzez zwiększenie retencji deszczówki na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody deszczowej, w tym dzięki rozwojowi infrastruktury zagospodarowania deszczówki.

Koszty kwalifikowane

Za koszty kwalifikowane brane jest pod uwagę zakup i  montaż instalacji zagospodarowania wody deszczowej , takich jak:

- zbieracze deszczówki, połączenia zbieracza ze zbiornikiem, osadniki podrynnowe, rury liczone od rury spustowej rynny prowadzące do zbiorników podziemnych, wpusty do zbiornika nadziemnego; podziemnego, szczelnego lub infiltracyjnego,

-instalacje pozwalające na rozsączanie wody do gruntu, czyli studnie chłonne, skrzynki rozsączające, tunele drenarskie, tunele chłonne,

- zbiorniki na deszczówkę nadziemne 1000 l (min 2 szt.), zbiorniki na deszczówkę podziemne od 2 m3,

- elementy do wykorzystania zatrzymanej wody deszczowej, czyli pompy, centrale deszczowe, filtry narurowe, punkty poboru wody, skrzynki ogrodowe, węże ogrodowe itp, pozwalających na zagospodarowanie deszczówki na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.Dokumentem rozliczeniowym koniecznie musi być faktura VAT  wystawiona na dane osoby fizycznej ( tzw. faktura do paragonu) lub rachunek.

 

Okres kwalifikowalności oraz termin składania wniosków

Dofinansowanie mogą obejmować wydatki na zagospodarowanie wody deszczowej. Okres kwalifikacji kosztów obejmuje okres  od 01.06.2020 r. do 30.06.2024 r. Warunkiem dofinansowania przedsięwzięcia jest nie korzystanie z innego dofinansowania oraz jego co najmniej 3 letnia trwałość. Składanie wniosków rozpoczyna się od 1.07.2020 r. w oddziałach Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) , jest ich 16 w kraju, które będą prowadzić  nabór w trybie ciągłym.

Beneficjenci

Beneficjentami programu są osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, z wyłączeniem nieruchomości, dla której udzielono już dofinansowania z Programu Moja Woda

Więcej informacji na temat warunków dofinansowania można uzyskać na stronie NFOŚiGW - Więcej.

Powiązane produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 

BECZKA NA DESZCZÓWKĘ VINO

 • Dekoracyjny zbiornik na deszczówkę o pojemności 250l lub 400l
 • Polietylen odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne
 • Wierne odwzorowanie drewnianej beczki
Cena
726,75 zł Cena podstawowa 765,00 zł
590,85 zł netto
star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 

ZBIORNIK NA DESZCZÓWKĘ AMFORA

 • Zbiornik na deszczówkę do ogrodu
 • Ozdobne zbiorniki na wodę deszczową, pojemność 300 i 500 l
 • Stylizowany na starożytną glinianą Amforę 
Cena
984,00 zł
800,00 zł netto
star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 

ZBIORNIK PROSTOKĄTNY NA DESZCZÓWKĘ

 • Zbiornik na deszczówkę 300 lub 520 l
 • Z kranikiem lub opcjonalnie z podstawką
 • Polietylen odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV
Cena
392,37 zł
319,00 zł netto

Komentarze (1)

  • bogdan
  • 2020-09-17 07:03:14
  Bardzo pomocna lektura. Dziękuję.

Nowy komentarz