- perm_identity Mateusz
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 4578 odwiedzin
- comment 6 komentarzy
Ruszyła dotacja Złap Deszcz w 2023 r. dla Wrocławia
Program dotacji we Wrocławiu działa już od 2019 roku. Celem dofinansowania jest zachęcenie mieszkańców miasta do inwestowania w systemy retencji deszczówki. Mała retencja w ogólnym ujęciu polega na zbieraniu wód opadowych. W dalszej kolejności deszczówka jest wykorzystywana do nawadniania, podlewania, prania etc. Taka woda charakteryzuje się niskim pH (woda miękka). Jest więc bezpieczna dla urządzeń hydraulicznych, gdyż nie powoduje osadzania się kamienia. Poprzez łapanie deszczówki można zwiększyć ogólną retencję wody i zredukować negatywne skutki suszy. Zabetonowanie miast spowodowało, iż większość wody opadowej jest kierowana do kanalizacji. W efekcie instalacja jest przeciążona i obserwujemy lokalne podtopienia. Powierzchnie nieprzepuszczalne uniemożliwiają prawidłowe przesiąkanie wody do gruntu. Efektem tego jest powstawanie miejskich wysp ciepła, co jest jednoznaczne z pogorszeniem jakości życia mieszkańców. Zadaniem małej retencji jest poprawa mikroklimatu. Zbieranie deszczówki jest również opłacalne z punktu widzenia ekonomii. Ogranicza bowiem koszty z tytułu użycia wody wodociągowej. Systemy retencji pozwalają także ograniczyć wysokość podatku od deszczu.
Program Złap Deszcz to lokalne dofinansowanie dla Wrocławian. Stanowi pełnoprawną alternatywę dla programu Moja Woda. Do tej pory z dodatkowych środków skorzystało już ponad 600 beneficjentów. Także w 2023 r. władze miasta nie zawiodły i tak, jak w latach ubiegłych ruszył kolejny nabór wniosków z tytułu dotacji "Złap Deszcz" we Wrocławiu. Dofinansowanie cieszy się ogromnym zainteresowanie wśród mieszkańców. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel pulę środków w wysokości 550 tys. zł. Mieszkańcy mogą składać wnioski aż do 31 sierpnia 2023 r. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zachęcamy do skorzystania z dotacji.
Zadania, które podlegają dotacji Złap Deszcz we Wrocławiu
Można liczyć na zwrot do 80 % kosztów kwalifikowanych. Osoby fizyczne mogą ubiegać się o dotację w wysokości 5000 zł! W przypadku spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych to kwota nawet 10000 zł. Pieniądze należy przeznaczyć na zakup i montaż elementów, które wchodzą w skład systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Przykładowo dotacja obejmuje:
Procedura składania wniosków
Wypełnione wnioski wraz z dokumentacją można dostarczyć na trzy sposoby:
- Osobiście do Biura Podawczego Urzędu Miejskiego - ul. Bogusławskiego 8-10, Zapolskiej 4, pl. Nowy Targ i ul. Legnicka 58 (CH Magnolia),
- Pocztą przesyłając na adres Wydziału Klimatu i Energii, Urząd Miejski Wrocławia, ul. Świdnicka 53, 50-030 Wrocław,
- Online poprzez elektroniczną skrzynkę EPUAP bądź wysyłając na adres mailowy: wke@um.wroc.pl
Należy pamiętać, aby elektroniczne dokumenty były opatrzone wymaganymi podpisami kwalifikowanymi, które potwierdzają ich autentyczność. Więcej szczegółów oraz wzory potrzebnych dokumentów znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) miasta Wrocław. Wszelkie pytania prosimy kierować do podmiotu odpowiedzialnego za realizację dofinansowania. Nasz wpis ma charakter jedynie informacyjny
Komentarze (6)