SYSTEM OCZYSZCZANIA WODY SZAREJ DLA GOSPODARSTWA DOMOWEGO - OPIS MECHANIZMU DZIAŁANIA

System oczyszczania wody szarej dla gospodarstwa domowego - opis mechanizmu działania.

Czym jest woda szara?

W najprostszym ujęciu pod tą definicją należy rozumieć surowiec, który niejako traktujemy na co dzień jako ściek – odpad. Woda szara to woda zużyta podczas kąpieli, prysznica, prania w pralce, mycia rąk etc.

Rewolucja, jaką przechodzi otaczający nas świat w kwestii proekologicznego stylu życia, nie ominęła także nadmiernej eksploatacji wody. Można poczynić istotne kroki, które zaowocują oszczędnościami na zużyciu tego płynu, w ilościach sięgających nawet 60 % całej wykorzystywanej wody w gospodarstwie domowym. W perspektywie miesięcznej, a później rocznej są to bardzo duże ilości, które urastają do istotnych kwot w budżecie domowym. Pieniądze można oszczędzić korzystając z systemów, pozwalających wykorzystać szarą wodę powtórnie. Oszczędności pojawią się wtedy w kosztach pobierania wody wodociągowej, ale również odnotować należy obniżenie kosztów ponoszonych z tytułu odbierania ścieków. Na uwagę również zasługuje fakt, że zestawy do zagospodarowania wody szarej z powodzeniem można sprzęgać z systemami do odzyskiwania wody opadowej i roztopowej. Takie połączenie stanowi istotny krok w kierunku ekologicznego, a więc w tym wypadku także ekonomicznego stylu życia i ograniczenia efektów suszy w Polsce.

System oczyszczania wody szarej dla budynku jednorodzinnego

Zestaw wody szarej wewnętrzny dla domu jednorodzinnego

Zestaw wewnętrzny wody szarej dla budynku jednorodzinnego1 – Zbiornik wody szarej, 2 – Zbiornik wody czystej, 3 – dmuchawa membranowa, 4 – Zestaw węży połączeniowych, 5 – Centrala Rainmaster ECO

Wewnętrzny system zagospodarowania wody szarej charakteryzuje się wydajnością rzędu 200 l na dobę. Dzięki swojej prostocie budowy i optymalnym gabarytom, możliwe jest ulokowanie go w pomieszczeniach typu piwnica czy też garaż.

Działanie instalacji opiera się na zastosowaniu filtrów cząstek stałych (zawieszonych). We wspomnianym filtrze PURAIN zachodzi ich odseparowanie od wody pochodzącej z prysznica, umywalki, pralki etc. Następnie woda poddawana jest procesowi, który umożliwia rozdzielenie roztworów na pojedyncze ich składniki za pomocą membran systemu AQUALOOP. Jest to najważniejszy etap procesu, który pozwala uzyskać wodę o wysokim standardzie. Tak oczyszczona trafia później do zbiornika wody czystej, skąd finalnie jest pobierana dzięki centrali RAINMASTER ECO (dostępna z wersją AQUAMATIC DOMESTIC S PLUS), aby zasilić toaletę, pralkę, zraszacz ogrodowy itp. Konstrukcja opisanego układu pozwala na nieprzerywaną pracę nawet, jeśli zabraknie w zbiorniku wody oczyszczonej. Po prostu układ przestawi się na wodę z sieci.

Zestaw wody szarej zewnętrzny dla domu jednorodzinnego

Zestaw wody szarej zewnętrzny dla domu jednorodzinnego

1 – Zbiornik wody szarej, 2 – Zbiornik wody czystej, 3 – Pompa automatyczna, 4 – Stacja membran, 5 – Pływające kształtki, 6 – Filtr PURAIN DN100 ze skimmerem i klapą zwrotną, 7 – Naczynie 1l, 8 – Sterownik, 9 – Dmuchawa, 10 – Zestaw napełniający ECO

Zewnętrzny system zagospodarowania wody szarej charakteryzuje się wydajnością rzędu 200 l na dobę. Jest to układ bliźniaczy do zestawu wewnętrznego. Kwestią, która różni oba te systemy jest rodzaj i typ zbiorników.

Układ składa się z dwóch zbiorników podziemnych pionowych. Pierwszym z nich jest komora reaktora, w której zachodzi proces oczyszczania wody za sprawą przeznaczonych do tego urządzeń (filtr PURAIN, stacja membran AQUALOOP). Komora charakteryzuje się również większymi gabarytami, a co za tym idzie objętością. Można to wykorzystać stosując złoże pływające, do którego dostarczane jest powietrze. Ma to na celu stymulowanie pracy bakterii tlenowych, które rozkładają materię organiczną w szarej wodzie. Do „napędzenia” układu zastosować należy ekonomiczną pompę automatyczną, która znajduje zastosowanie również do odzysku wody deszczowej, a także zestaw napełniający. Pompa oraz zestaw napełniający pozwalają na zasilenie obiektu w wodę i automatyczne jej uzupełnianie.

Hybrydowy zestaw wody szarej zewnętrzny dla domu jednorodzinnego wraz z odzyskiwaniem deszczówki

Hybrydowy zestaw wody szarej zewnętrzny dla domu jednorodzinnego

1 – Zbiornik wody deszczowej, 2 – Zbiornik wody szarej, 3 – Pompa, 4 – Stacja membran, 5 – Pływające kształtki, 6 – Filtr PURAIN, 7 – Naczynie 1l i trójnik, 8 – Sterownik, 9 – Dmuchawa, 10 – Zestaw napełniający ECO, 11 – Filtr OPTI, 12 – Filtr 240 1″

Hybrydowy zestaw do zagospodarowania wody szarej oraz deszczówki charakteryzuje się wydajnością rzędu 200 l na dobę.

Układ jest bliźniaczy do zewnętrznego systemu oczyszczania wody szarej. Jedyną różnicą jest zbiornik na wodę czystą, który w tym przypadku jest zastąpiony zbiornikiem na wodę opadową. Oczyszczona woda trafia do zbiornika na deszczówkę, skąd przez filtry kierowana jest do ustroju w danym obiekcie.  W celu dystrybucji wody należy wykorzystać centralę wody deszczowej i wtedy układ określić można jako porównywalny do zestawu domowo-ogrodowego zasilanego dodatkowo wodą odzyskaną z wody szarej.

Opis elementów instalacji

Filtr wstępny - jego zadaniem jest uniemożliwienie przedostania się większych cząstek do zbiornika. Ma dodatkową funkcję zbierania piany, która unosi się na powierzchni i zabezpieczania  komory bioreaktora przed dostępem gryzoni.Filtr wstępny do systemu wody szarej

Pływające kształtki - zadaniem kształtek jest maksymalizacja powierzchni, na których zachodzi rozwój mikroorganizmów rozkładających zanieczyszczenia.Kształtki do systemu wody szarej

Membrana C-MEM - składa się z wielu pustych w środku włókien. W ich ściankach znajdują się otwory o średnicy, która pozwala na zatrzymanie większości zanieczyszczeń, w skład których wchodzą nawet wirusy i bakterie. Membrana charakteryzuje się maksymalną skutecznością od pierwszej eksploatacji dzięki swoim hydrofilowym właściwościom. Szacuje się, iż okres wydajnej pracy membrany może dochodzić nawet do 10 lat.
Membrana C-MEM do systemu szarej wody

Dmuchawa - jej zadaniem jest doprowadzenie powietrza do reaktora, czego celem jest stymulacja bakterii tlenowych, których zadaniem jest rozkładanie materii (oczyszczanie). Ponadto dzięki dmuchawie możliwe jest odrywanie zanieczyszczeń od membrany.
Dmuchawa do systemu szarej wody

Zasilanie instalacji - na zasilanie składa się centrala (urządzenie pompowe), którego celem jest przepompowanie oczyszczonej wody do spłuczek, pralek, systemów podlewania ogrodu itp.
Zasilanie instalacji do systemu szarej wody

Stacja membranowa i sterownik - stacja membranowa to stelaż dla membran (można podłączyć do 6 membran) i pompy filtrującej. Do stacji doprowadzone jest powietrze z dmuchawy za pomocą przewodu. Ponadto w skład stacji wchodzi zbiornik, który gromadzi wodę oczyszczoną służącą do płukania membran.  Pracę pomp i dmuchawy kontroluje sterownik, w który wyposażona jest stacja.

Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz