BIOPREPARATY W PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Biopreparaty w przydomowej oczyszczalni ścieków

 

Każdy użytkownik przydomowej oczyszczalni ścieków nie może zapomnieć o specyfice jej użytkowania. W prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu niezbędne są biopreparaty oraz „ekologiczne” nawyki użytkowania, które nie mają negatywnego wpływu na florę bakteryjną.

Na rynku można znaleźć wiele środków pod szyldem „biopreparaty”. Osoby, które mają po raz pierwszy styczność z tego typu produktami może dezorientować bogaty wybór jaki oferują nam producenci. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego środka? Przede wszystkim, na koncentrację bakterii w dawce lub w 1 gramie preparatu. Niektórzy producenci umieszczają takie informacje na opakowaniach. Dla przykładu deklarowane przez producenta 500 milionów bakterii w dawce (zazwyczaj ok. 20 g) to na pozór ogromna ilość. Biopreparaty, które znajdziecie Państwo w naszym sklepie zawierają średnio ok. 4 miliardów bakterii w 1 gramie! Ilość bakterii przekłada się na wydajność biopreparatu, a tym samym na sprawność oczyszczalni. Zbyt mała ich ilość może skutkować niedostatecznie podczyszczonymi ściekami dostającymi się do systemu rozsączania, co w konsekwencji może przyczynić się do zapchania rur drenarskich.

Odpowiednia jakość stosowanych biopreparatów (oraz stosowanie opisanych poniżej porad) pozwoli cieszyć się sprawnie funkcjonującą oczyszczalnią przez wiele lat.  

Cenne porady

• Należy unikać chemicznych preparatów, do czyszczenia WC, których skład oparty jest na chlorze aktywnym, bowiem wyniszczają one mikroorganizmy w osadniku.

• Trudno biodegradowalne środki czystości, których używamy w kuchni czy łazience, np. płyny do mycia, odkamieniacze, tabletki do zmywarek, odplamiacze, agresywne udrożniacze potrafią skutecznie spowolnić oczyszczalnię, a nawet spowodować jej zatrzymanie.

• Nie należy wylewać do zlewu tłuszczów z mytych naczyń, patelni, frytkownic bowiem sprzyja to powstawaniu tłuszczowego kożucha, powodującego poważne zakłócenia w pracy oczyszczalni, prowadzące nawet do jej zablokowania. Wszelkie tłuszcze należy usuwać razem z odpadami stałymi.

• Środki piorące w dużej mierze obciążają oczyszczalnię, zaleca się robić sukcesywnie pojedyncze prania, zamiast kliku prań w ciągu jednego dnia. Taka procedura zapewni czas potrzebny do rozkładu fosforanów i detergentów znajdujących się w środkach piorących.

• Do rozruchu oczyszczalni należy użyć preparatu o najwyższej koncentracji bakterii np. BioStart.

• Należy stosować ekologiczne środki czystości, ulegające biodegradacji, niezawierające chloru ani substancji żrących.

• Raz w tygodniu należy stosować preparat Enzybac lub Neozyme. Dzięki ciągłemu dopływowi pożywki bakteryjnej praca oczyszczalni jest na optymalnym poziomie.

• W okresie, kiedy liczba domowników przejściowo wzrasta (np. dłuższa wizyta rodziny lub znajomych), powinno się podwoić dawkę preparatu.

• Dawkę podwoić również w przypadku stosowania antybiotyków przez domowników.

• W czasie występowania silnych mrozów procesy biologicznego rozkładu ścieków ulegają spowolnieniu. Należy to kompensować stosując zwiększoną porcję preparatu.

• Dwa razy do roku, wiosną i jesienią, zaleca się oczyścić system drenów za pomocą enzymów zawartych w preparacie Enzymix.

• Interwencyjnie w przypadku spowolnionego odbioru ścieków przez drenaż lub zalegania w nim cieczy, należy zastosować preparat Biomax, zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

  • Oferta na Biopreparaty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz