WYKORZYSTANIE DESZCZÓWKI

Wodę deszczową możemy zbierać z dachów budynków oraz z utwardzonych powierzchni terenu, takich jak tarasy, parkingi, ulice i drogi. Woda deszczowa kierowana jest do urządzeń filtrujących celem oddzielenia zanieczyszczeń mechanicznych, a następnie rurami dostarczana jest do zbiorników.

Wykorzystanie wody deszczowej w ogrodzie

Zaletą wykorzystywania wody deszczowej w ogrodach jest jej korzystny wpływ na rośliny ogrodowe i doniczkowe. Woda deszczowa jako roztwór słabych kwasów ma niskie pH - dzięki czemu świetnie nadaje się podlewania wszystkich roślin, również tych kwasolubnych. Dodatkowo jest ona bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków, które znajdziemy w wodzie wodociągowej. Te szkodliwe związki to między innymi chlor i fluor, które dodawane są do wody wodociągowej, aby zabijać chorobotwórcze bakterie. Niestety mogą powodować uszkodzenia roślin i sprawiają, ze woda taka jest słabiej dla nich przyswajalna. Ponadto woda deszczowa jest darmowa i dzięki niej rośliny doskonale się rozwijają. Zaletą gromadzenia wody w zbiorniku retencyjnym jest również jej późniejsze wykorzystanie w trakcie trwania suszy, zwłaszcza gdy przypada ona na czas wegetacji roślin.

Wykorzystanie wody deszczowej w domu

Deszczówka do praniaSystemy zagospodarowania wody deszczowej dają nam możliwość podłączenia ich do istniejącej już instalacji wodociągowej w budynku, a w przypadku deficytu wody deszczowej będzie ona uzupełniana woda wodociągową. Dzięki takim rozwiązaniom możemy wykorzystać wodę opadową do spłukiwania toalet lub prania. Woda deszczowa jest wodą miękką, przez co ma pozytywny wpływ na jakość prania oraz żywotność urządzenia (nie osadza się kamień, tak jak ma to miejsce w przypadku wody wodociągowej). Przy zastosowaniu wody deszczowej zużywamy mniej detergentów, co niesie podwójne korzyści, ponieważ redukuje koszty oraz wprowadzamy do środowiska mniej substancji chemicznych. Zbiorniki retencyjne wraz z wykorzystaniem wody deszczowej znajdą również zastosowanie na większą skalę np. budynki deweloperskie, hale techniczne. Wodę deszczową można przeznaczyć na cele porządkowe, takie jak sprzątanie klatek schodowych, mycie podłóg przestrzeni technicznych. W obawie przed dostaniem się zanieczyszczeń do instalacji wodociągowej możemy zastosować filtry mechaniczne, które zatrzymają takie zanieczyszczenia jak piasek czy liście oraz filtry węglowe, które zdecydowanie poprawią jakość wody deszczowej. Należy jednak zwrócić uwagę, że wody deszczowej nie można wykorzystywać do celów higienicznych. W skład wody opadowej wchodzą mikroorganizmy, które wykluczają stosowanie tej wody do spożycia. Istnieje możliwość oczyszczenia wody stosując lampy UV.

Wykorzystanie deszczówki  w przemyśle

Ogromną zaletą retencji jest wykorzystywanie wody deszczowej w zakładach zużywających ponadprzeciętne ilości wody. Takim miejscem jest np. myjnia samochodowa. Charakteryzuje się dużą powierzchnią zlewni dzięki czemu spora ilość wody zostanie zatrzymana w zbiorniku. Z pewnością znacznie obniży to koszty zużycia wody. Innymi przykładami jest wykorzystanie deszczówki do celów chłodniczych, w procesach technologicznych oraz w celach zabezpieczenia na wodę do produkcji. Oczywiście do każdego z wymienionych celów, wodę deszczową należy wstępnie oczyścić przed jej użyciem. Oczywiście do każdego z wymienionych celów, wodę deszczową należy wstępnie oczyścić przed jej użyciem. 

Warto zauważyć, że system gromadzenia i zagospodarowania wody deszczowej niesie za sobą korzyści ekologiczne oraz finansowe. Jego wykorzystanie zmniejsza wysokość rachunków zarówno za dostarczenie wody wodociągowej jak i odprowadzenie ścieków do kanalizacji. Dodatkowo woda zgromadzona w zbiorniku jest zabezpieczeniem na wypadek awarii oczyszczalni lub sieci wodociągowej.

Powiązane produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 

ZESTAW DOMOWO-OGRODOWY STANDARD BLUELINE II

  • System zagospodarowania deszczówki dla domu i ogrodu
  • Obsługuje WC, pisuary, pralki i pobory ogrodowe
  • Pojemności od 2600l do 10000l i centrale Domestic S-plus lub C-plus
Cena
11 484,61 zł Cena podstawowa 12 483,27 zł
9 337,08 zł netto
star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 

ZESTAW DOMOWO-OGRODOWY STANDARD F-LINE

  • System zagospodarowania deszczówki w domu i ogrodzie
  • Centrala Aquamatic Domestic S-Plus lub C-Plus
  • Pojemności zbiorników od 1500l do 7500l
Cena
12 254,10 zł Cena podstawowa 13 319,67 zł
9 962,68 zł netto

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz