ZESTAWIENIE ZBIORNIKÓW PODZIEMNYCH ECOLINE

W celu dobrania odpowiedniego zbiornika na wodę deszczową warto zwrócić uwagę na parametry techniczne zbiorników. Zbiorniki podziemne wykonane są z trwałego polietylenu oraz posiadają certyfikat producenta potwierdzający ich wytrzymałość. Ich monolityczna konstrukcja, bez zgrzewów i szwów, sprawia, że są w 100% szczelne. Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika jest rodzaj gruntu, w którym taki zbiornik będzie posadowiony. W zależności od tego czy mamy do czynienia z gruntami przepuszczalnymi, czy nieprzepuszczalnymi bądź występującymi w nich wodach gruntowych nie każdy zbiornik będzie odpowiedni. Niektóre zbiorniki nie mogą być instalowane w ciężkich warunkach wodno-gruntowych, inne mogą, a jeszcze inne wymagają specjalnych zabezpieczeń, aby taki montaż był możliwy. Następnym parametrem, którym należy się kierować jest rodzaj użytkowania terenu nad zbiornikiem, tzn. czy odbywać się będzie nad nim ruch pieszy, samochodowy, czy ciężarowy. Jest to ważne, ponieważ przy większości zbiorników należy zastosować dodatkowe zabiegi montażowe, aby nad zakopanymi zbiornikami mogły przejeżdżać samochody. Należy również przeanalizować głębokość posadowienia zbiornika pod powierzchnią terenu, ponieważ każdy zbiornik ma określone przez producenta maksymalne przykrycie gruntem. Większe zagłębienie zbiornika w niektórych przypadkach jest możliwe, ale wiąże się z koniecznością zastosowania dodatkowych zabezpieczeń i wzmocnień, co wpływa na wzrost kosztów inwestycji.

W poniższej tabeli przedstawiono zestawienie zbiorników na podstawie parametrów takich jak pojemność, możliwość posadowienia w wodach gruntowych, rodzaj gruntu w miejscu montażu, maksymalne przykrycie gruntem bez dodatkowych zabezpieczeń, ruch nad zbiornikiem. Dodatkowo w tabeli znajdują się informacje o akcesoriach zbiorników oraz możliwe zastosowania do magazynowania różnego rodzaju cieczy.

PRODUCENT ECOLINE
ZBIORNIK ECOTANK ECOLINE II PLUS SLIMTANK PLUS OCTAGON LIGHT OCTAGON
ZDJĘCIE POGLĄDOWE
POJEMNOŚĆ [l] 1100 1700 - 6000 2400 4000 lub 7500 4000 - 21500
POSADOWIENIE W WODACH GRUNTOWYCH*

0,5 m powyżej dna zbiornika
(dodatkowo obsypka z chudego betonu)

0,4 m powyżej dna zbiornika
(dodatkowo geowłóknina i obsypka z chudego betonu)
tak
(dodatkowo geowłóknina i obsypka z chudego betonu)
max. 0,5 m powyżej dna zbiornika max. 1,0 m powyżej dna zbiornika
RODZAJ GRUNTU W MIEJSCU MONTAŻU*  przepuszczalny przepuszczalny i nieprzepuszczalny
(zabezpieczenie chudym betonem)
przepuszczalny i nieprzepuszczalny
(zabezpieczenie chudym betonem)
przepuszczalny i nieprzepuszczalny przepuszczalny i nieprzepuszczalny
MAX. PRZYKRYCIE GRUNTEM BEZ DODATKOWYCH ZABEZPIECZEŃ [m]* 0,8m

0,2m
0,8 m - należy zastosować obsypkę z chudego betonu)

0,5m
(gdy głębiej, ale nie więcej niż 1,0 m, należy zastosować obsypkę z chudego betonu)
0,4 1,5
RUCH NAD ZBIORNIKIEM* ruch pieszy   ruch pieszy   ruch pieszy   ruch pieszy  
ruch pieszy
ruch samochodowy/ciężarowy
(dopuszczalny pod warunkiem zastosowania odpowiednich zwieńczeń i zabezpieczeń wg wytycznych producenta)

ruch samochodowy
(zestaw pod ruch kołowy, min. przykrycie gruntem 0,6 m)

AKCESORIA
ZBIORNIKA
w zestawie nadbudowa i pokrywa PE pod ruch pieszy, wyposażony w trzy przyłącza Ø110 mm w komplecie nadbudowa i pokrywa pod ruch pieszy, wyposażony w trzy przyłącza Ø110 mm w komplecie nadbudowa i pokrywa pod ruch pieszy, wyposażony w trzy przyłącza Ø110 mm pokrywa i rura wznosząca do dokupienia, wyposażony w trzy przyłącza   Ø110 mm pokrywa i rura wznosząca do dokupienia, wyposażony w trzy przyłącza Ø110 mm
ZASTOSOWANIE* woda deszczowa, szambo, obudowa urządzeń technologicznych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych woda deszczowa, woda pitna, szambo woda deszczowa woda deszczowa, szambo woda deszczowa, szambo


*Informacje zawarte w tabeli mają charakter informacyjny. Przy doborze i montażu należy kierować się wytycznymi producentów.


Zbiornik podziemny EcoTank
występuje jedynie w pojemności 1100 l. Jest to mały zbiornik cieszący się dużą popularnością wśród działkowiczów oraz mniejszych gospodarstw domowych. Można go stosować do przechowywania wody deszczowej bądź w charakterze szamba. Znajdzie również zastosowanie jako obudowa urządzeń technologicznych sieci kanalizacyjnych i wodociągowych. Zbiornik można instalować w gruntach przepuszczalnych i częściowo w wodach gruntowych. Oprócz ruchu pieszego nad zbiornikiem dopuszczalny jest najazd samochodowy a nawet ciężarowy. Wraz ze zbiornikiem dostarczana jest nadbudowa i pokrywa PE.

Zbiornik podziemny EcoLine II Plus jest dostępny w sześciu wielkościach, od 1700 l do 6000 l. Zbiornik ten jest popularny w budownictwie jednorodzinnym jako szambo bądź zbiornik na wodę deszczową. Na bazie tego zbiornika zostały stworzone trzy zestawy ogrodowe do wykorzystania wody deszczowej, tj. SMART, STANDARD oraz PREMIUM. Dodatkowo zbiornik ten występuje w zestawach domowo-ogrodowych (ECO, STANDARD, PREMIUM), gdzie wodę deszczową można wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do spłukiwania toalet czy prania. Zbiornik jest przeznaczony do montażu w gruntach przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych oraz może częściowo znajdować się w wodach gruntowych. Nad zbiornikiem dopuszczalny jest jedynie ruch pieszych. W zbiorniku można przechowywać wodę deszczową, wodę pitną, szambo. W komplecie ze zbiornikiem jest nadbudowa oraz pokrywa.     

Zbiornik podziemny SlimTank Plus o pojemności 2000 l przeznaczony jest do magazynowania wody deszczowej. Oprócz samego zbiornika występuje on również w zestawie ogrodowym SMART wraz z pompą, skrzynką ogrodową i filtrem koszowym. Jest to zbiornik o płaskiej konstrukcji, co pozwala na wykonanie płytszego wykopu w celu jego instalacji w porównaniu do innych zbiorników cylindrycznych. Konstrukcja zbiornika umożliwia posadowienie go w wodach gruntowych oraz w gruntach przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych. Nad zbiornikiem może odbywać się ruch pieszy. Wyposażony jest w nadbudowę i pokrywę.

Zbiornik podziemny Octagon Light występuje w dwóch pojemnościach, tj 4000l oraz 7500l. Przeznaczony jest do magazynowania wody deszczowej oraz ścieków bytowo-gospodarczych, sanitarnych, komunalnych i rolniczych. Jest to zbiornik o płaskiej konstrukcji, dzięki czemu wykop przeznaczony do jego montażu jest dużo płytszy niż w przypadku pozostałych zbiorników cylindrycznych. Jego wytrzymała konstrukcja pozwala na posadowienie go w gruntach przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych oraz  w wodach gruntowych, ale maksymalnie 0,5 m powyżej dna zbiornika. Nad zbiornikiem dopuszczalny jest ruch pieszy i rowerowy. Maksymalne przykrycie zbiornika gruntem to 0,4 m.

Zbiornik podziemny Octagon charakteryzuje się szerokim zakresem pojemności, tj. od 4000l  do 21500 l. Przeznaczony jest do magazynowania wody deszczowej oraz ścieków bytowo-gospodarczych, sanitarnych, komunalnych i rolniczych. Jest to zbiornik o płaskiej konstrukcji, dzięki czemu wykop przeznaczony do jego montażu jest dużo płytszy niż w przypadku pozostałych zbiorników cylindrycznych. Jego wytrzymała konstrukcja pozwala na posadowienie go w gruntach przepuszczalnych i nieprzepuszczalnych oraz  w wodach gruntowych, ale maksymalnie 1,0 m powyżej dna zbiornika. Nad zbiornikiem dopuszczalny jest ruch pieszy, rowerowy i samochodowy. Maksymalne przykrycie zbiornika gruntem to 1,5 m.Powiązane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz