- favorite 3 polubień
- remove_red_eye 15955 odwiedzin
- comment 2 komentarzy
Dobór zbiornika dekoracyjnego
W przypadku niewielkich ogródków lub chęci podlewania jedynie roślin doniczkowych lub rabatek warto rozważyć zakup naziemnego zbiornika ozdobnego. Na rynku dostępne są różne kolory, pojemności oraz modele takich rozwiązań. Pozwala to na dopasowanie ich do każdej aranżacji ogrodu. Zbiorniki mogą imitować drewno, kamień lub ceramikę stanowiąc bardzo efektowną ozdobę. Pojemność zbiorników dekoracyjnych waha się przeważnie od 100 do 500, a nawet 1000 l. Jednak należy pamiętać, że im większy zbiornik tym więcej miejsca zajmuje, dlatego przed zakupem warto sprawdzić czy posiada się wystarczająco dużą powierzchnie na jego ustawienie.
Podłączenie zbiornika do rynny
Aby móc zbierać wodę w naszym zbiorniku niezbędne jest połączenie go z rynną, dlatego w pierwszej kolejności należy zmierzyć wymiar rynny jaką posiadamy i sprawdzenie czy jest to rynna okrągła czy prostokątna. Większość zbieraczy jest uniwersalna i pasuje do kilku rozmiarów rur spustowych.
Na rynku istnieją różne typy zbieraczy. Pierwszy z nich wymaga nawiercenia otworu w rynnie i wprowadzeniu do rynny przez ten otwór gumowej wkładki zbierającej wodę. Jest to proste, ekonomiczne rozwiązanie, które nie wymaga skomplikowanych zabiegów podczas montażu. Drugim rozwiązaniem jest montaż zbieracza na rynnie poprzez wycięcie pewnego jej fragmentu i w jego miejsce wstawienie zbieracza. Takie rozwiązania z reguły są bardziej wydajne i mogą posiadać więcej funkcji. Dobiera się je w zależności od koloru rynny.
Warto upewnić się czy zbieracz narynnowy posiada filtr przeciwko dostawaniu się do wnętrza zbiornika liści lub większych zanieczyszczeń, które mogą się do rynny dostać. Oczywiście są również urządzenia z bardziej dokładnymi filtrami siatkowymi zabezpieczającymi przed dostawaniem się nawet drobnych cząstek. Niektóre zbieracze wyposażone są również w zawór powodujący zamknięcie przelewu do zbiornika. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie szczególnie w okresie zimowym.
Ze zbieracza woda jest kierowana do zbiornika wężem elastycznym. Jest to tzw. wężyk przyłączeniowy. Przeważnie mają one długość około 20-30 cm, gdyż najlepiej jeśli zbiornik jest ustawiony jak najbliżej rynny. Zwykle zbiorniki dekoracyjne nie posiadają nawierconych króćców przyłączeniowych, żeby nie narzucać użytkownikom jak zbiornik ma być ustawiony. Dzięki temu można odpowiednim ustawieniem zakryć to połączenie. Do nawiercania otworów na wężyk służą wyrzynarki o średnicy takiej jak wężyk.
Pobór wody odbywa się przez kranik lub zawór. W przypadku zbiorników o małych pojemnościach szczególnie ważne jest, żeby zbiornik znajdował się na podwyższeniu, gdyż z reguły mają one montowane miejsca do poboru wody nisko, żeby tzw. martwa strefa, z której pobór jest niemożliwy była jak mniejsza. W takich przypadkach zastosowanie podstawki umożliwi na przykład podstawienie konewki. Należy upewnić się czy w wybranym zbiorniku kranik jest już zamontowany czy stanowi element dodatkowy. Do opróżniania zbiornika na zimę w całości służy wąż spustowy, którego ujście powinno znajdować się jak najniżej w zbiorniku na deszczówkę. Szczególnie przydatne jest to w przypadku zbiorników o większych pojemnościach, gdyż one najczęściej nie posiadają podstawek, a kranik montowany jest kilkanaście cm nad ziemią uniemożliwiając spuszczenie wody ze zbiornika do końca.
Montaż całego systemu jest bardzo prosty i każdy może wykonać go samodzielnie, wystarczy jedynie dysponować kilkoma godzinami czasu wolnego. Zamontowany system można zawsze rozbudować, jeżeli zapotrzebowanie na wodę jest większe niż na początku założono. Wystarczy wyrzynarką nawiercić dwa otwory i zastosować zestaw połączeniowy. Pozwoli to na jednoczesne napełnianie kilku zbiorników z jednego zbieracza i zwiększy pojemność magazynową wody.
Eksploatacja zbiorników
Po wybraniu upragnionego zbiornika i dobraniu do niego elementów dodatkowych należy zastanowić się jak o cały zestaw dbać, żeby służył nam jak najdłużej. Warto pamiętać, żeby zbiornik opróżnić w całości po pojawieniu się pierwszych przymrozków. Większość zbiorników posiada zdejmowane klapy lub włazy rewizyjne, dlatego warto zajrzeć do środka, żeby zbiornik ewentualnie przeczyścić w jego wnętrzu. Ostatnim elementem, który należałoby sprawdzić jest zbieracz. W zależności od wybranego modelu może być wymagane całkowite wyjęcie lub tylko opróżnienie wkładu filtracyjnego. Tak dobrany zestaw nada naszemu ogrodowi lub balkonowi uroku oraz sprawi, że będzie on piękniejszy.
Powiązane produkty
Zbiornik na deszczówkę Antyczna Amfora
- Zbiornik na deszczówkę o pojemności 250l, 360l, 600l
- Odwzorowanie antycznej amfory
- kolory: Terrakota i Granit
- do zbiornika należy dokupić kranik
Zbiornik na deszczówkę Burgund 500L
- Beczka na deszczówkę pod rynnę
- Pojemność 500 l
- Stylizacja na beczkę koloru ciemny brąz
Zbiornik na deszczówkę Helena 300L
- Zbiornik polietylenowy w kolorze jasna cegła
- Zbiornik o pojemności 300 l
- Wierne odwzorowanie śródziemnomorskiej Amfory
Zbiornik na deszczówkę Maurano 300L
- Pojemność 300 l
- Imitacja kamienia naturalnego, możliwość sadzenia kwiatów
- Zbiornik na deszczówkę idealny na taras
Zbiornik na deszczówkę Slim
- Zbiorniki posiadają fakturę gładką lub dekor kamień
- Pojemność 300l lub 650l
- Kolory beż piaskowy, grafit, zielony, imitacja drewna
Komentarze (2)
-
Osoba pisząca ten komentarz nie ma pojęcia jak wygląda RYNNA. Wielokrotnie "łączy zbiornik z rynną", błędnie nazywając rurę spustową. Należało by poprawić opis, w skąd inąd ciekawym i przydatnym artykule. Pozdrawiam.
-
Osoba odpowiedzialna za treść artykułu nie ma pojęcia co to jest RYNNA. Wielokrotnie "łączy zbiornik z rynną", a powinno być z rurą spustową. Należało by poprawić bo artykuł ciekawy. Pozdrawiam.