PROGRAM MOJA WODA W 2023 R. - NOWE INFORMACJE

Program Moja Woda w 2023 r. - nowe informacje

RUSZYŁ NOWY NABÓR WNIOSKÓW MOJA WODA 2023

Jak już informowaliśmy w 2022 r., ogólnopolski program priorytetowy Moja Woda stanął pod znakiem zapytania. Według zasad programu dofinansowania budowy systemów retencji deszczówki, powinien działać do 2024 r. w trybie ciągłym. Pomimo tego nabór wniosków został wstrzymany. Rozpatrywano jedynie te, które już wpłynęły. Jak będzie w 2023 r.? Czy będzie można uzyskać dotację?

Aktualności o programie Moja Woda w 2023 r. znajdują się w dalszej części artykułu poniżej.

Program Moja Woda cieszy się co roku ogromnym zainteresowaniem. W 2021 r. rozdysponowano kwotę aż 100 000 000 zł. Osoba fizyczna mogła uzyskać dofinansowanie do 80 % kosztów kwalifikowanych, czyli nawet do 5 000 zł na inwestycję o minimalnej kwocie 2 000 zł i minimalnej sumarycznej wielkości zbiorników - 2 m3. Spółdzielnie mogły otrzymać sumę do 10 000 zł. Dotacji podlega zakup, dostawa, montaż, budowa i uruchomienie instalacji:

1. Do zebrania deszczówki z dachów, chodników, podjazdów (np. zbieracze, wpusty, odwodnienie liniowe, przewody odprowadzające deszczówkę bez orynnowania),

Zbieracz deszczówki

2. Do retencjonowania wody w zbiornikach na deszczówkę (np. zbiorniki podziemne, zbiorniki naziemne, „oczka wodne”),


Zbiornik na deszczówkę Bolt flat  Zbiornik na deszczówkę naziemny Barillo  Podziemny zbiornik na deszczówkę Jumbotank


3. Do retencjonowania deszczówki w gruncie (np. studnie chłonne, drenaż, ogrody deszczowe – bez kosztów nasadzeń);

Skrzynki rozsączająceStudnia chłonna GamaTunel rozsączający DrainMax

4. Do retencjonowania deszczówki na dachach - zielone dachy, bez kosztów nasadzeń;
5. Do wykorzystania wód opadowych (np. pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale deszczowe, inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody opadowej)

Pompa zatapialna IBO

Program umożliwia budowę systemów zagospodarowania deszczówki mieszkańcom praktycznie każdego zakątka kraju. Realnie wpłynął on na zwiększenie świadomości ekologicznej obywateli, co poskutkowało popularyzacją małej retencji. Z założenia "Moja Woda" ma ograniczyć negatywne skutki suszy. Jest to powiązane z tym, że Polska ma bardzo ubogą sieć wodną. Nie sprzyja temu ciągle postępujące zabetonowywanie miast. Zwiększenie powierzchni retencji nie tylko pozwala ograniczyć koszty użycia wody oraz wywozu ścieków, ale również umożliwia redukcję podatku od deszczu. Trudno się więc dziwić, że wstrzymanie programu spotkało się z falą krytyki.

Deszczówkę można wykorzystywać do podlewania ogrodu i do szeroko rozumianych prac ogródkowych. Oprócz tego woda opadowa nadaje się także do prania ubrań w pralce, czy też mycia samochodu. Charakteryzuje się wysoką miękkością (niskim pH), co korzystnie wpływa na sprzęt, instalację itd. 

Stanowisko NFOŚiGW na temat kolejnej edycji programu Moja Woda w 2023 roku

Według rzecznika Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nadal trwają prace nad kolejną edycją programu. Budżet oraz kształt programu jeszcze nie zostały zdefiniowane. Nie wiadomo także, czy uda się wznowić nabór przed kolejnym sezonem. Rzecznik NFOŚiGW nie zaprzecza ani nie potwierdza, że kolejna edycja odbędzie się już w 2023 r. Niewykluczone, że jest to prawdopodobne. Zachęcamy do śledzenia informacji na bieżąco. Dołożymy wszelkich starań, aby poinformować wszystkich zainteresowanych o kolejnych ustaleniach. Zapraszamy do obserwowania naszej strony, a także sklepu!

1. Aktualizacja Moja Woda z 7 marca 2023 r. 

Mamy bardzo dobre wiadomości. NFOŚiGW oficjalnie potwierdza, że nowy nabór wniosków na pewno wystartuje w 2023 r.! Aktualnie prace nad wdrożeniem nowej edycji programu Moja Woda nadal trwają. Nie ujawniono jeszcze dokładnej daty nowego naboru wniosków. Należy jednak spodziewać się, że niedługo to nastąpi. Zachęcamy do śledzenia informacji na ten temat. Wcześniej można skorzystać z dotacji samorządowych, które stanowią alternatywę dla Mojej Wody. 

2. Aktualizacja Moja Woda z 17 maja 2023 r.

Informujemy, że nabór wniosków z tytułu programu priorytetowego Moja Woda najpewniej zostanie wznowiony w IV kwartale 2023 r. Informację podała rzeczniczka NFOŚiGW. Szczegóły dotyczące wysokości dopłat nadal nie są znane, ponieważ trwają prace nad ich ustaleniem. Możemy jednak przypuszczać, że będą to kwoty tożsame z tymi, które oferowano do tej pory, czyli do 5000 zł. 

3. Aktualizacja Moja Woda z 31 lipca 2023 r. - w najbliższych dniach rusza nowa edycja

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w najbliższych dniach zostanie wznowiony ogólnopolski program dotacji na retencję i gromadzenie deszczówki - Moja Woda. Według minister Anny Moskwy, wszyscy zainteresowani mogą liczyć na szybkie rozpoczęcie przyjmowania wniosków. 

Staramy się na bieżąco przekazywać Państwu informacje, jak tylko się pojawią. Zapraszamy do śledzenia tego artykułu, gdyż będą tu publikowane kolejne aktualizacje. 

Więcej informacji uzyskacie Państwo również na oficjalnej stronie tutaj. W zakładce "Ogłoszenie o naborze" znajduje się lista teleadresowa Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska.

Alternatywy dla programu Moja Woda

Niewątpliwie dotacja w ramach programu Moja Woda stanowi ogromną pomoc w inwestycji. Systemy retencji deszczówki są zalecane, a coraz częściej wręcz wymagane w zależności od terenu inwestycji. Pozwalają znacznie ograniczyć koszty wykorzystania wody. Niosą za sobą również szereg zalet ekologicznych.

Co zrobić w przypadku, gdy kolejnej edycji nie będzie? Znamy odpowiedź na to pytanie. Władze samorządowe prowadzą indywidualne programy dotacyjne dla swoich mieszkańców. Przygotowaliśmy dla wszystkich zainteresowanych opis wielu inwestycji lokalnych w m.in Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gnieźnie, Toruniu, Białymstoku, Kielcach czy też Gdyni. Warunki lokalnych programów dofinansowania systemów retencji deszczówki są nierzadko bardzo korzystne i mogą stanowić pełnoprawną alternatywę dla programu Moja Woda. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dotacjami lokalnymi, których opisy są dostępne na naszej stronie.

W przypadku braku informacji o dotacji, prosimy o szukanie jej na stronach samorządowych, odpowiednich dla miejsca zamieszkania. Nasze wpisy mają charakter jedynie informacyjny. Nie odpowiadamy za postanowienia podmiotów, które realizują programy dopłat.
 
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Posiadamy wszystkie niezbędne elementy potrzebne do budowy własnego systemu zagospodarowania deszczówki w domu i ogrodzie. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami, który pomogą w doborze odpowiedniego rozwiązania.

Powiązane produkty

System zbierania deszczówki Bolt Rain

  • Kompletny system ogrodowy wykorzystania deszczówki 
  • Wyposażony w filtr, syfon, pompę automatyczną i pobór (skrzynkę bądź pobór w pokrywie) 
  • Pojemności od 1000 l do 7000 l
star star star star star
2 Recenzji 
Cena
2 222,70 zł Cena podstawowa 2 390,00 zł
1 807,07 zł netto

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz