DESZCZÓWKA - KORZYŚCI Z RETENCJI WODY OPADOWEJ

Deszczówka – pieniądze z nieba. Korzyści z retencji wody opadowej

Retencja deszczówki, czyli gromadzenie i wykorzystanie wody opadowej, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w obliczu zmian klimatycznych oraz rosnących kosztów wody. W Polsce temat ten zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście przepisów prawa. Wysokie kary grożą za nieprawidłowe odprowadzanie deszczówki do kanalizacji. Może to kosztować nawet 10 tysięcy złotych. Jednak to nie tylko potencjalne kary są motywacją do działania. Korzyści wynikające z retencji deszczówki są wieloaspektowe i długoterminowe.

Korzyści ekologiczne z retencji deszczówki

Zbieranie deszczówki jest prostym, a zarazem skutecznym sposobem na ochronę środowiska. Zmniejszenie ilości wody odprowadzanej do kanalizacji odciąża systemy wodno-kanalizacyjne, co w konsekwencji redukuje ryzyko powodzi w miastach. Ponadto, wykorzystanie deszczówki zmniejsza zapotrzebowanie na wodę pitną, która jest zasobem coraz bardziej deficytowym. W dobie zmian klimatycznych i coraz dłuższych okresów suszy, magazynowanie deszczówki jest krokiem w stronę zrównoważonego gospodarowania wodą.


Zbiornik dekoracyjny na deszczówkę Helena 300L

Dodatkowo szerokie zastosowanie retencji deszczówki może być kluczowym elementem w walce z suszą. Zmagazynowana woda opadowa może być używana w okresach suchych, co pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności gleby i zapobiega jej degradacji. W dłuższej perspektywie może to także wpłynąć na łagodzenie skutków zmian klimatycznych, poprzez zmniejszenie ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak długotrwałe susze.

Korzyści finansowe z gromadzenia wody deszczowej

Jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za retencją deszczówki są korzyści ekonomiczne. Zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej pozwala na znaczące zmniejszenie rachunków za wodę. Może być ona używana do podlewania ogrodu, mycia samochodu, a nawet w systemach spłukiwania toalet czy pralek, co znacząco redukuje zużycie wody pitnej. W przypadku większych instalacji, np. na osiedlach mieszkaniowych, oszczędności mogą sięgać tysięcy złotych rocznie.

Warto również zauważyć, że koszt inwestycji w systemy retencji deszczówki można zredukować dzięki dotacjom oferowanym przez gminy, które promują zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. To oznacza, że oprócz oszczędności na rachunkach, można także skorzystać z dofinansowania, co czyni tę inwestycję jeszcze bardziej atrakcyjną.
Zbiornik na deszczówkę Try HDPE

Korzyści prawne retencji wody

W świetle przepisów, odprowadzanie deszczówki do kanalizacji jest obłożone surowymi karami finansowymi. Tym samym, stosowanie systemów retencji pozwala uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z grzywnami, które mogą wynieść nawet do 10 tysięcy złotych. Ponadto, wiele gmin oferuje dotacje na budowę systemów do gromadzenia deszczówki, co dodatkowo zmniejsza koszty inwestycji. Więcej na temat dotacji można przeczytać na naszym blogu tutaj.

Dodatkowo właścicieli działek, na których dominują powierzchnie nieprzepuszczalne obowiązuje tzw. podatek od deszczu. Stosując się do zasad retencji można zredukować ten koszt, a nawet całkowicie być z niego zwolnionym. Więcej na temat podatku od deszczu przeczytasz na naszym blogu

Korzyści dla zdrowia i jakości życia

Woda deszczowa, odpowiednio oczyszczona, jest mniej twarda niż woda wodociągowa. Dlatego jest łagodniejsza dla urządzeń domowych, takich jak pralki czy zmywarki. Używanie deszczówki do podlewania roślin jest także korzystne dla gleby i roślin, gdyż nie zawiera chloru ani innych chemikaliów obecnych w wodzie wodociągowej. Co więcej, retencja deszczówki przyczynia się do lepszego funkcjonowania ekosystemów lokalnych, poprzez utrzymanie naturalnego obiegu wody w przyrodzie. Pomaga to w ochronie zasobów wodnych, które są niezbędne do utrzymania bioróżnorodności i zdrowia środowiska.

Zbiornik dekoracyjny na deszczówkę Burgund 500L

Retencja deszczówki to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale także sposób na znaczne oszczędności finansowe i zgodność z obowiązującymi przepisami prawa. W obliczu rosnących kosztów wody i zaostrzających się przepisów dotyczących odprowadzania wody opadowej, inwestycja w systemy retencyjne jest krokiem w stronę zrównoważonego i ekonomicznie uzasadnionego gospodarowania zasobami wodnymi. Deszczówka to prawdziwy skarb, który spada z nieba – warto go mądrze wykorzystać, nie tylko dla własnych korzyści, ale również dla dobra przyszłych pokoleń i naszej planety.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz