ZBIERANIE DESZCZÓWKI - JAK SIĘ DO TEGO PRZYGOTOWAĆ?

Zbieranie deszczówki - jak się do tego przygotować?

Kwestia gromadzenia deszczówki staje się tematem, który jest podejmowany coraz częściej. W Polsce problem suszy wpływa istotnie na życie mieszkańców. W przypadku długich okresów bez deszczu wprowadzane są czasowe ograniczenia dostaw wody. Zaleca się również oszczędne dysponowanie zasobami wodnymi. Oprócz tego w parze z suszą idą także coraz wyższe podatki i opłaty za wodę. Remedium na to okazują się być zbiorniki na deszczówkę. W tym artykule postaramy się podjąć podstawowe kwestie związane ze zbieraniem deszczówki. 

Pierwszym pytaniem, które należy sobie zadać jest to w jakim celu potrzebujemy wody deszczowej. Czy będziemy ją wykorzystywać do podlewania roślin w ogrodzie, mycia samochodu i prania. Jak duże będzie nasze zapotrzebowanie? Istotną kwestią jest również powierzchnia zlewni i szacunkowa suma opadów. Te informacje pozwolą dobrać odpowiednią pojemność zbiornika. Aby wyliczyć optymalną pojemność zbiornika na deszczówkę wykorzystuje się wzory. Więcej informacji znajdziecie Państwo w naszym poradniku.

Dostępnych jest kilka rodzajów zbiorników na wodę, które posiadamy w ofercie. Są to zbiorniki naziemne i podziemne. Oprócz tego można również wybrać zbiornik dekoracyjny. Spełni on w pełni swoje zadanie i podniesie walory estetyczne ogrodu. Typ zbiornika zależny jest od naszych preferencji i zapotrzebowania. W przypadku, gdy jest ono duże, idealnie sprawdzi się zbiornik podziemny, który może występować w znacznych pojemnościach. Zbiorniki naziemne (beczki) oferowane są w mniejszym litrażu. System zagospodarowania deszczówki składa się nie tylko ze zbiornika, ale również z innych podzespołów. Są nimi przykładowo zbieracze wody deszczowej z rynny, systemy rozsączania wody w gruncie, czy też pompy. 

Wykorzystanie deszczówki niesie za sobą szereg pozytywów. Pozwala to na ograniczenie podatku od deszczu, redukcję kosztów odbioru ścieków i opłat za wodę wodociągową. Podatek od deszczu obowiązuje właściciela gruntu o powierzchni od 600 m2. Wysokość opłaty jest zależna od procentowego udziału powierzchni, która ma właściwości retencyjne. Informacje na temat podatku opisaliśmy w artykule. Obserwujemy tendencje do zaostrzania przepisów. Mała retencja ma być sposobem na ograniczenie skutków suszy. Można się więc spodziewać, że podatki będą rosnąć. Zakup systemu zagospodarowania deszczówki może przed tym zjawiskiem uchronić. 

Warto również nadmienić, że dla inwestorów przewidziane są programy dotacji budowy systemów zagospodarowania wody deszczowej. Aktualnie przyjmowanie wniosków w ramach programu ogólnopolskiego Moja Woda zostało wstrzymane. Jednakże wiele gmin udziela dotacji lokalnych. Więcej informacji znajdziecie państwo w naszych artykułach na temat dotacji. Polecamy również skontaktować się z Urzędem Miasta w celu uzyskania informacji w Państwa miejscu zamieszkania.

Wszystkie wymienione produkty znajdziecie Państwo w naszym sklepie. Nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania. Pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie. Zapraszamy do kontaktu.

Powiązane produkty

Tunel rozsączający Draintunel

  • Pojemność 270 lub 620L 
  • Wersja pod ruch pieszy lub samochodowy
  • Tunel chłonny z perforowanymi ścianami
star_border star_border star_border star_border star_border
0 Recenzji 
Cena
736,25 zł Cena podstawowa 775,00 zł
598,58 zł netto
Najniższa cena: 673,51 zł +9%

Zbiornik na deszczówkę Evergreen 475L

  • Dekoracyjny zbiornik na deszczówkę do ogrodu
  • Zbiornik naziemny o pojemności 475 l wykonany z polietylenu
  • Stylizowany na pień starego dębu kolor - orzech
star star star star star
1 Recenzji 
Cena
1 316,70 zł Cena podstawowa 1 386,00 zł
1 070,49 zł netto
Najniższa cena: 1 514,57 zł -13%

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz